Ugrás a tartalomra

Koaliční poslanci ohrozujú poskytovanie verejných služieb

Publikované:

Združenie samosprávnych krajov – SK8 a Únia miest Slovenska zásadne nesúhlasí s návrhom poslancov koaličnej strany Most-Híd, ktorým sa zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka. Ak tento návrh poslanci schvália, ohrozia poskytovanie verejných služieb samosprávami.

Zobraziť galériu

„Predkladatelia zdôvodňujú svoj návrh úmyslom zvýšiť príjem občanov. Ľuďom pridáva len odrobinky, a to v priemere 3,8 eur mesačne, župám však vytvorili veľkú dieru v rozpočtoch, ktorá predstavuje 44,7 miliónov eur,” povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Máme pocit, že si poslanci a poslankyne Národnej rady neurobili svoje domáce úlohy a neprišli sa opýtať županov, primátorov a starostov, aké vážne dopady to bude mať na život obyvateľov v regiónoch, mestách a obciach, z ktorých aj oni sami prichádzajú,“ povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Ako doplnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, „pre Bratislavský samosprávny kraj by výpadok príjmov na úrovni 5 miliónov eur znamenal citeľnú stratu, ktorá by sa dotkla najmä financovania služieb a pre mnohých ľudí by to znamenalo zhoršenie kvality ich života. Nevyhnutne sa to odrazí na kvalite služieb, ktoré poskytujeme v školstve, v sociálnej oblasti, vo verejnej doprave či v životnom prostredí. Suma 5 miliónov eur pre náš kraj znamená napríklad financovanie ročnej prevádzky všetkých domovov sociálnych služieb alebo celej prímestskej autobusovej dopravy počas štyroch mesiacov, či objem financovania našich 54 škôl na viac ako rok. Vystačila by nám aj na dva roky zimnej údržby v celom kraji. Som rozčarovaný z toho, že navrhovatelia chcú každému kraju zobrať takú výraznú sumu bez toho, aby to vopred odkomunikovali a prediskutovali. Považujem to za bezbrehý predvolebný populizmus.”

DSC_8045

Ľuďom pridáva návrh zákona len odrobinky, a to v priemere 3,8 eur mesačne

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter: „Tento návrh nepomáha ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Najviac si ním prilepšia ľudia s vysokými výplatami, ale poškodení budú dôchodcovia a ľudia odkázaní na sociálne služby, ktoré poskytujú samosprávy."

Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja: „My sme tí poslední, ktorí by nechceli, aby mali ľudia vo svojich peňaženkách viac peňazí, ale tak ako bol tento návrh zákona neprofesionálne, neodborne a populisticky pripravený s tým súhlasiť nemôžeme."
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Hírek

Pripomenuli sme si 30 rokov slobody

Čo sa stalo 17. novembra 1989? Prečo sa revolúcia, ktorá zmenila novodobú slovenskú históriu, nazýva nežnou? Odpovede na otázky, patriace k spoločenskovednému prehľadu, hľadali žiaci Strednej zdravotníckej školy v Trnave, predstavitelia mladej generácie, počas vzdelávacích aktivít organizovaných v priebehu novembra 2019.

6. december - Zavítal k nám Mikuláš...

Naša radosť bola veľká, keď k nám, na Obchodnú akadémiu vo Veľkom Mederi 6. decembra zavítal Mikuláš a obdaroval študentov, pedagogických i nepedagogických zamestnancov školy.

Pečenie perníkov na školskom internáte

V znamení adventnej atmosféry aj posledný novembrový týždeň bol plný zážitkov na školskom internáte.

Ugrás a fő navigációra
Ugrás az oldal tetejére