Jump to content

Jarmočné čriepky na dvore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

Publikované:

Septembrer patrí každoročne predovšetkým jarmokom, vinobraniam a iným podujatiam spojeným so zberom hrozna. V Trnave tomu nie je inak. Aj keď v tomto roku sú Trnavčania ukrátení o Tradičný trnavský jarmok.
Trnavský samosprávny kraj a Trnavské osvetové stredisko sa rozhodli, že september bude predsa len aspoň trochu pripomínať jarmočnú atmosféru, a to podujatím Jarmočné čriepky, ktoré sa bude konať v termíne 18. až 19. septembra 2020 v novom sídle Trnavského osvetového strediska v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského.

Zobraziť galériu

Ľudová hudba, jazz, vernisáž aj divadlo


Organizátori srdečne pozývajú na bohatý dvojdňový program. V piatok od 15:00 hodiny sa návštevníkom predstavia ľudové hudby Brezina a Brezinka z Bolerázu. Milovníkov jazzovej hudby poteší koncert mladých talentovaných hudobníkov Vanessy Šarközi & Miloša Biháryho z Gypsy Jazz Project. Piatkový večer ukončí jarmočná zábava s hudobnou skupinou THE3. Súčasťou piatkového programu bude o 17:00 h vernisáž výstavy tradičných drevených marionet Jany Pilátovej a drevených plastík Ivana Slezáka. Výstava bude obidva dni otvorená od 8:30 h do 22:30 h.

Úvod sobotnej časti programu bude patriť najmenším návštevníkom - o 15:00 hodine sa predstaví bábkové divadlo Animare Silva z Dolných Orešian s rozprávkou ,,Ako sa Jano s drakom porátal.“ Po divadielku javisko roztancuje Detský folklórny súbor Drienka z Trnavy, pokračovať budú folkloristi z Piešťan. Folklórny súbor Žito z Piešťan ponúkne tanečný, hudobný i spevácky zážitok. V ich programovom bloku diváci uvidia dievčenský tanec z Podlužian, párové tance z Podlužian, Soblahova, Myjavy, Brezovej a z Pobedíma a hudobno-spevácke čísla z Gemerskej Polomy a Važca. Jarmočné čriepky večer uzavrie tanečná veselica s ľudovou hudbou folklórneho súboru Žito.


Dvor chutí a remesiel


Počas obidvoch dní bude pre návštevníkov prichystaný od 10:00 hodiny ,,Dvor chutí a remesiel,” na ktorom budú svoje umelecké remeslo predvádzať ľudoví výrobcovia a na predaj budú ponúkať svoje výrobky z dreva, napr. drevené motýliky, náušnice s tradičnými slovenskými ornamentmi, keramiku, ručne maľované drevené hračky, sviečky zo včelieho vosku, medovníčky, sušené kvety, umelecké drotárske a textilné výrobky, kvetované čelenky a iné.

K jarmoku neodmysliteľne patrí chutné jedlo, jarmočné špeciality, dobré vínko či burčiak, o ktoré sa postará občerstvenie Hermínka. Počas podujatia sa budú dodržiavať preventívne opatrenia v súvislosti s prevenciou covid 19.

VSTUP JE VOĽNÝ.

Príďte zažiť kúsky z jarmoku – jarmočné čriepky.
 


Trnavské osvetové stredisko organizuje podujatia v rôznych oblastiach kultúry, vedy a techniky s cieľom sprístupňovať verejnosti ľudové tradície, umenie a poznatky a tiež s cieľom umožňovať verejnosti zmysluplne napĺňať jej voľný čas kultúrnymi aktivitami, a tak napomáhať pri prevencii protispoločenských javov a drogo- vých a iných závislostí s územnou pôsobnosťou v okrese Trnava, Piešťany a Hlohovec.

Zriaďovateľom Trnavského osvetovéha strediska je Trnavský samosprávny kraj.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

News

Projekt participatívneho rozpočtu výrazne podporil aj cyklistickú dopravu

Cyklistická doprava a jej podpora je jednou z priorít trnavskej župy v oblasti dopravy. Jej ekologické spôsoby sú pre župu výzva, s ktorou sa chceme a musíme vysporiadať. Preto, aj v rámci projektu participatívneho rozpočtu, kraj podporil kreatívne nápady pre podporu cyklodopravy.

J. Viskupič: Riešenie dopravy v Hlohovci sa musí dostať medzi priority

Až 11 zo 100 priorít vo výstavbe a rekonštrukcií cestnej infraštruktúry v správe štátu sa nachádza na území Trnavského kraja. Materiál schválila vláda Slovenskej republiky 16. septembra 2020.

Vo dvore Trnavského osvetového strediska bude Festival malých dychových hudieb

Na nedeľu 4. októbra 2020 pripravilo Trnavské osvetové stredisko v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom na dvore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského Festival malých dychových hudieb. Na festivale budú svoje umenie prezentovať lokálne dychové orchestre, ktoré sa oduševnene venujú hudbe vo svojom voľnom čase.

Jump to main navigation
Jump to the top of the page