Jump to content

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca je bezpečná

Publikované:

​​​​​​​V našich veľkokapacitných očkovacích centrách očkujeme proti ochoreniu Covid-19 vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca.

Zobraziť galériu

V našich veľkokapacitných očkovacích centrách očkujeme proti ochoreniu Covid-19 vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca.

Vakcínu tvorí modifikovaný adenovírus, ktorý obsahuje gén na tvorbu spike proteínu, pričom samotný adenovírus sa nemôže množiť ani spôsobiť ochorenie.

Oproti vakcínam typu mRNA je táto vakcína menej náročná na dodržiavanie chladového reťazca, ako aj na manipuláciu.

Všetkým záujemcom vo veku od 18 do 55 rokov sa podáva vpichom do ramena v dvoch dávkach, medzi ktorými je odstup 4 až 12 týždňov.

Vakcína len ako tretia v poradí splnila prísne kritériá Európskej liekovej agentúry, ktorá jej použitie nateraz schválila pre časť populácie zastúpenej vo vzorke, na ktorej sa robili klinické štúdie.

Je jednoznačne bezpečná a účinná, pretože vyvoláva imunitnú odpoveď, ktorou pripravuje ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje nový koronavírus.

V tejto súvislosti sa u niektorých z nás môžu počas pár dní prejaviť vedľajšie (nežiaduce) účinky, čo je však očakávané a prirodzené.

Medzi veľmi časté (viac ako 1 z 10 osôb) patrí citlivosť, bolesť, teplo, svrbenie alebo podliatiny v mieste podania injekcie, pocit vyčerpanosti (únava) alebo celkový pocit choroby, zimnica alebo pocit zvýšenej teploty, bolesť hlavy, pocit nevoľnosti (nauzea), bolesť kĺbov alebo svalov.

Časté (menej ako 1 z 10 osôb) sú opuch alebo začervenanie v mieste podania injekcie, horúčka (> 38 °C), nevoľnosť (vracanie) alebo hnačka.

Menej časté (menej ako 1 zo 100 osôb) zas ospalosť alebo závrat, znížená chuť do jedla, zväčšené lymfatické uzliny, nadmerné potenie, svrbenie kože alebo vyrážka.

Takéto nežiaduce reakcie odznejú do niekoľkých dní a zväčša si nevyžadujú návštevu lekára. Na zníženie teploty či na zmiernenie bolesti môžete užiť niektorý z  voľnopredajných liekov (napr. s obsahom ibuprofénu, paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej).

Po očkovaní sa odporúča oddychový režim.

Viac sa dočítate v príbalovom letáku dostupnom tu: https://www.sukl.sk/buxus/docs/Media/COVID-19_Vaccine_AstraZeneca_PIL_pacienti.pdf

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

News

V župnom veľkokapacitnom očkovacom centre bolo zaočkovaných už 6.000 ľudí

Sme pripravení dostať očkovanie bližšie k našim obyvateľom. Už na budúci víkend plánujeme zriadiť podobné centrá v Dunajskej Strede a Skalici, kde využijeme kapacity našich stredných zdravotníckych škôl.

Riaditeľkou Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj sa stala Agáta Mikulová

Jej úlohou bude nasmerovať rozvoj cestovného ruchu napriek pretrvávajúcej pandémii ochorenia Covid-19.

Máme zhotoviteľa rekonštrukcie Koniarekovej a Zavarskej v Trnave

Modernizácia cesty sa začne po skončení obdobia zimnej údržby a nemala by trvať viac ako dva mesiace. Konkrétny harmonogram prác bude skonzultovaný aj s investorom priľahlej individuálnej bytovej výstavby.

Jump to main navigation
Jump to the top of the page