Skočiť na obsah
Dusík
Dusík
maliar, grafik, ilustrátor, spisovateľ

* 6. jún 1946 Boleráz
† 6. december 2019 Florencia

Akademický maliar Stano Dusík, významný slovenský umelec – maliar, grafik, ilustrátor a spisovateľ, žil a pôsobil vo Florencii. Jeho diela sa nachádzajú v galériách a súkromných zbierkach v mnohých krajinách sveta, napríklad aj v Centre Georges Pompidou či v Louvre v Paríži a možno ho zaradiť medzi najvýznamnejších tvorcov v oblasti sakrálneho umenia 20. storočia.

Z jeho literárnej tvorby je najvýznamnejšou kniha Boleráz, Boleráz a Jediné plátno Pravého Majstra, za ktorú mu bolo udelených viacero medzinárodných ocenení. Ako jediný výtvarník – ikonograf bol nominovaný do výskumného tímu pri sindologickom rímskom centre Caravita, ktorý sa venuje vedeckému výskumu Turínskeho plátna – Sindone.
Jeho obľúbeným spôsobom vyjadrovania sa je esejistika. V roku 1987 mu v celonárodnej talianskej súťaži bola udelená Prvá cena za eseje o Sindone.

Z výstavnej činnosti upútali najmä tri najvýznamnejšie. V jubilejnom roku 2000 zorganizovalo mesto Rím a Vatikán exkluzívnu výstavu v Museo del Risorgimento. V roku 2002 sa podieľal na kolektívnej výstave inštalovanej v historickej sieni v krídle Karola Veľkého na Svätopeterskom námestí Človek a jeho náboženská dimenzia v Európe. Pri príležitosti 1 150. výročia príchodu svätých solúnskych bratov Konštantína Filozofa a Metoda do Rasticovej ríše zorganizovala Matica slovenská, Magistrát mesta Bratislavy a DEDIČSTVO OTCOV, o. z., výstavu Hlahol zvonov v Primaciálnom paláci v Bratislave.

Medzi umeleckými oceneniami Stanislava Dusíka sú aj Zlatá medaila „Carlo Magno“ (Florencia 1985), Prvá cena „Ex Equo Giorgio Vasari“ (Miláno 1989), Prvá cena „Veľkí profesori v dejinách súčasného umenia“ (Parma 1989), Prvá cena Medzinárodného exlibristického konkurzu „Giubileo 2000“ (Pescara 2000), Cena Ľudovíta Fullu (Bratislava 2002), Prvá cena „Fiorino d´Oro – XXIII. Premio Firenze“ (Florencia 2005), Cena Fra Angelica (Bratislava 2009).
Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky