SIGNÁL – príbeh slovenského (post)konceptuálneho umenia v budapeštianskom múzeu

Publikované: 16.04.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
16. 4. 2019 – Nosným zámerom výstavy SIGNÁL – príbeh slovenského (post)konceptuálneho umenia v renomovanej inštitúcii Ludwig museum v Budapešti je prvýkrát predstaviť maďarskému a medzinárodnému publiku v ucelenej podobe vývoj nášho konceptuálneho umenia od 60. rokov dodnes. Výstava prezentuje 17 popredných autorov/-riek v priereze posledných šesť desaťročí a prezentuje mimoriadne vysokú kvalitu týchto tendencií na Slovensku aj v rámci internacionálneho vývoja umenia.

Za dôležitý moment považujeme prezentovať silný "vpád" konceptuálneho umenia na Slovensku v polovici 60. rokov minulého storočia na domáce výtvarne prostredie a kontinuitu tohto spôsobu uvažovania dodnes. Vstup konceptuálneho spôsobu práce znamenal teda nielen ďalšiu tendenciu moderny, ale zásadný obrat, inú vizuálnu kultúru, preformátovanie výtvarného umenia a jej umeleckej reči (text art, projekt art, antiobraz, anti-art a pod.). Výstava tak predstavuje pionierov a zakladateľov slovenského konceptu 60. a 70. rokov (S. Filko, J. Koller, M. Kern, R. Sikora, Monogramista T.D), post-konceptuálne prístupy generácie 80.-90. rokov (B. Baláž, P. Rónai, R. Ondák, J. Mančuška) a nové post-mediálne myslenie mladej generácie po roku 2000 (C. Blažo, P. Feriancová, V. Frešo, M. Kochan, M. Kvetan, P. Screanková a J. Varga). Základný koncept výstavy nie je však postavený na lineárnom, či generačnom radení, ale prinesie vizuálne dáta v štyroch nosných blokoch:
1. Nulté gestá (naplnené rebelské gestá)- od negácie k prázdnu
2. Kozmos v izbe (cestovanie papierovým vesmírom)
3. TEXTománia (textom posiate obrazové polia) – od manifestu ku knihe
4. Redefinovanie súčasného obrazu (digitálny impakt)
Výstavný projekt nadväzuje na predošlé medzinárodné prezentácie konceptu a súčasného umenia Soft Codes / Mäkké kódy v Múzeu súčasného umenia v poľskej Wroclawi (2015), či výstavu SONDA 1 v Galérii hlavného mesta Prahy (2018). Cieľovou skupinou teda je nielen široká kultúrna obec v Maďarsku, ale aj v širokom medzinárodnom meradle, nakoľko ide o prvé sumárne uchopenie fenoménu slovenského konceptu v medzinárodne renomovanej inštitúcii vizuálnej kultúry v strednej Európe.
 
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnermi výstavy sú: Galéria Jána Koniarka v Trnave a Slovenský inštitút v Budapešti.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW