Skočiť na obsah

Zrekonštruovaný Vodný mlyn v Jelke je prístupný verejnosti

Publikované:

Zobraziť galériu 3DS_4433.jpg3DS_4410.jpg3DS_4308.jpg3DS_4303.jpg3DS_4299.jpg3DS_4293.jpg3DS_4282.jpg3DS_4278.jpg

24. 5. 2019 – Zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, Obce Jelka a Vlastivedného múzea v Galante cez víkend  spoločne sprístupnili verejnosti rekonštruovaný Vodný mlyn v Jelke. 
 
Cieľom projektu je zvýšenie atraktivity územia Žitného ostrova a Szigetközu. Výsledkom, okrem rekonštruovaného vodného mlyna a skanzenu v Jelke, bude dobudovaná rekreačná, vodácka a cykloturistická infraštruktúra na Slovensku a v Maďarsku, medzi ktoré patria korzo v Zálesí, mólo a cyklotrasa vo Vrakuni, centrum vodáckej turistiky v Šamoríne, cyklotrasa v Kolárove a ďalších 29 vodných objektov v Maďarsku. Popri investíciách do infraštruktúry je dôležitou súčasťou projektu vytvorenie a propagácia spoločnej cezhraničnej destinácie, značky cestovného ruchu „Danube Islands," ktorá má za cieľ prispieť k rozvoju cestovného ruchu územia Žitného ostrova a Szigetközu.
 
Celkový rozpočet projektu je  2 863 279,36 €; 85% t. j. 2 433 787,44 €  je príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zostávajúce finančné prostriedky budú hradené zo zdrojov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a Maďarska a z vlastných zdrojov partnerov projektu.
 
Rekonštrukčné práce a revitalizácia areálu boli realizované v rámci projektu „Objavte Malý a Mošonský Dunaj na bicykli a na člne" (Discover the Small & Moson Danube by bike and boat), ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko.
 
Rekonštrukčné práce na vodnom mlyne sa vzťahovali na všetky dôležité časti mlyna, ako je statické zabezpečenie objektu, vrátenie strechy do pôvodného tvaru, vybudovanie bezbariérového vstupu, očistenie, zakonzervovanie a  ošetrenie drevených častí budovy, rekonštrukcia sústavy mechanizmu mlyna, bolo zakúpene aj nové vnútorné vybavenie mlyna pre vystavené exponáty. Elektroinštalačné práce zahŕňali inštaláciu osvetlenia, bleskozvodu, kamerového systému, elektronického zabezpečovacieho systému a elektronickej požiarnej signalizácie. 
 
V rámci revitalizácie areálu bola obnovená budova strážnej služby – infocentra, boli vytvorené nové priestory pre exponáty skanzenu, upravili sa chodníky a tým sa zabezpečil aj prístup pre telesne postihnutých.

Aktuality

TTSK - Očkovanie (3)

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji počas víkendu

Trnavská župa bude očkovať proti ochoreniu Covid-19 v sobotu 22. januára 2022. Očkovanie bude prebiehať vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Dunajskej Strede a v Trnave. Očkujeme prvou, druhou a treťou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech.
V záujme zabezpečenia plynulého chodu očkovacích centier, prosíme všetkých záujemcov o vakcínu, aby využili možnosť registrácie prostredníctvom webu www.vakcinacia.nczisk.sk.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky