Skočiť na obsah

1. ZÁPADOSLOVENSKÝ TURNAJ DEBATIÁDY

Publikované:

Debatný klub na našom Gymnáziu M. R. Štefánika v Šamoríne začal fungovať v minulom školskom roku vďaka nadšenej „debatérke“, vtedy študentke Sexty A, Táni Gáborovej. Jej mladšie zverenkyne Julka Savková a Viki Leškovská zo Sekundy B sa predebatovali až na celoslovenské kolo, kde sa celkom úspešne prezentovali.

Zobraziť galériu

Debatný klub na našom Gymnáziu M. R. Štefánika v Šamoríne začal fungovať v minulom školskom roku vďaka nadšenej „debatérke“, vtedy študentke Sexty A, Táni Gáborovej. Jej mladšie zverenkyne Julka Savková a Viki Leškovská zo Sekundy B sa predebatovali až na celoslovenské kolo, kde sa celkom úspešne prezentovali.

Na začiatku tohto školského roka, 13.septembra 2019, urobila Táňa workshop pre vybraných žiakov zo všetkých ročníkov, aby spopularizovala debatný klub na našej škole. Zámer jej vyšiel, a teraz vedie dva debatné kluby s mladšími i staršími študentmi.

27. novembra 2019 sa 3 dvojice mladších a 3 dvojice starších žiakov zúčastnili 1. Západoslovenského turnaja Debatiády, ktorý prebehol na Bilingválnom gymnáziu C.S. Lewisa v Bratislave. Boli to Ondro Gombárik , Lenka Čulagová, Saskia Kollárová, Veronika Kardošová, Julka Savková, Viki Leškovská, Martin Slovák, Marianna Výbochová, Julka Gáborová, Ema Czuczová, Laura Kubalcová a Dávid Prívara. Táňa Gáborová zo Septimy A tam bola už vo funkcii rozhodkyne. V konkurencii debatných klubov z približne 10 bratislavských škôl (súťažilo okolo 40 dvojíc) sa naši žiaci nestratili. Za výborných debatérov bola vyhlásená polovica z našich 12 súťažiacich.

Pre mňa bola táto súťaž novou skúsenosťou a veľkým zážitkom. Vidieť a počuť žiakov vo veku 12 – 14 rokov, ako vedia argumentovať a obhajovať súhlasné a nesúhlasné postoje k zadanej téme, bolo veľmi zaujímavé. Jednu tému mali zadanú vopred a mohli sa na ňu pripraviť doma, druhú tému dostali priamo na súťaži. Mladšia kategória mala pripravený súhlasný a nesúhlasný postoj na tému „ Mal by sa zakázať predaj sladkostí v školskom bufete“. Staršia kategória mala tému „ Malo by sa zakázať testovanie na zvieratách pre kozmetické a lekárske účely“. Improvizovať museli na tému „ Rodičia by nemali klamať deťom, že existujú bájne bytosti ako Mikuláš, Ježiško, Zúbková víla, čerti...“ mladší žiaci. Starší žiaci improvizovali na tému „ Influenceri narobia viac zla ako dobra“. Na prípravu mali 15 minút.

A opäť ma presvedčilo, že je dobre, keď žiaci využijú možnosť prezentovať sa mimo vyučovania. Často nás prekvapia svojimi schopnosťami, talentom a ukážu to, čo na bežných hodinách nevedia predviesť.

Táni Gáborovej želám, aby členom jej debatného klubu nechýbala vôľa a chuť naďalej navzájom spolupracovať.

Mgr. Dagmar Malečková

Gymnázium M. R. Štefánika, Šamorín

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

SK 8: Slovenskí župani a českí hejtmani sa historicky po prvýkrát stretli na Slovensku

V pondelok 10. augusta 2020 sa uskutočnilo historicky prvé rokovanie Združenia samosprávnych krajov SK 8 a Asociácie krajov Českej republiky (AK ČR) na území Slovenskej republiky. Slovenských županov a českých hejtmanov pri tejto príležitosti slávnostne prijal predseda Národnej rady Slovenskej republiky, a to symbolicky v bývalej Sieni federácie Bratislavského hradu.

Už takmer 1400 ľudí využilo možnosť cestovať autobusom za 1€

Rodinný cestovný lístok využilo za prvý mesiac už 383 rodín. Na tento nový typ cestovného lístka v prímestskej autobusovej doprave bolo v júli prepravených spolu až 1351 cestujúcich.

Trnavská župa opravuje úseky ciest


Trnavská župa tento rok opraví spolu takmer 50 km ciest II. a III. triedy v celom kraji. Rekonštrukcia a modernizácia sa týka až 21 úsekov ciest. K najdlhším opravovaným patria úseky ciest III. triedy Naháč – Dubové v okrese Trnava a Prietrž – Osuské v okrese Senica.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky