Skočiť na obsah

1. ZÁPADOSLOVENSKÝ TURNAJ DEBATIÁDY

Publikované:

Debatný klub na našom Gymnáziu M. R. Štefánika v Šamoríne začal fungovať v minulom školskom roku vďaka nadšenej „debatérke“, vtedy študentke Sexty A, Táni Gáborovej. Jej mladšie zverenkyne Julka Savková a Viki Leškovská zo Sekundy B sa predebatovali až na celoslovenské kolo, kde sa celkom úspešne prezentovali.

Zobraziť galériu

Debatný klub na našom Gymnáziu M. R. Štefánika v Šamoríne začal fungovať v minulom školskom roku vďaka nadšenej „debatérke“, vtedy študentke Sexty A, Táni Gáborovej. Jej mladšie zverenkyne Julka Savková a Viki Leškovská zo Sekundy B sa predebatovali až na celoslovenské kolo, kde sa celkom úspešne prezentovali.

Na začiatku tohto školského roka, 13.septembra 2019, urobila Táňa workshop pre vybraných žiakov zo všetkých ročníkov, aby spopularizovala debatný klub na našej škole. Zámer jej vyšiel, a teraz vedie dva debatné kluby s mladšími i staršími študentmi.

27. novembra 2019 sa 3 dvojice mladších a 3 dvojice starších žiakov zúčastnili 1. Západoslovenského turnaja Debatiády, ktorý prebehol na Bilingválnom gymnáziu C.S. Lewisa v Bratislave. Boli to Ondro Gombárik , Lenka Čulagová, Saskia Kollárová, Veronika Kardošová, Julka Savková, Viki Leškovská, Martin Slovák, Marianna Výbochová, Julka Gáborová, Ema Czuczová, Laura Kubalcová a Dávid Prívara. Táňa Gáborová zo Septimy A tam bola už vo funkcii rozhodkyne. V konkurencii debatných klubov z približne 10 bratislavských škôl (súťažilo okolo 40 dvojíc) sa naši žiaci nestratili. Za výborných debatérov bola vyhlásená polovica z našich 12 súťažiacich.

Pre mňa bola táto súťaž novou skúsenosťou a veľkým zážitkom. Vidieť a počuť žiakov vo veku 12 – 14 rokov, ako vedia argumentovať a obhajovať súhlasné a nesúhlasné postoje k zadanej téme, bolo veľmi zaujímavé. Jednu tému mali zadanú vopred a mohli sa na ňu pripraviť doma, druhú tému dostali priamo na súťaži. Mladšia kategória mala pripravený súhlasný a nesúhlasný postoj na tému „ Mal by sa zakázať predaj sladkostí v školskom bufete“. Staršia kategória mala tému „ Malo by sa zakázať testovanie na zvieratách pre kozmetické a lekárske účely“. Improvizovať museli na tému „ Rodičia by nemali klamať deťom, že existujú bájne bytosti ako Mikuláš, Ježiško, Zúbková víla, čerti...“ mladší žiaci. Starší žiaci improvizovali na tému „ Influenceri narobia viac zla ako dobra“. Na prípravu mali 15 minút.

A opäť ma presvedčilo, že je dobre, keď žiaci využijú možnosť prezentovať sa mimo vyučovania. Často nás prekvapia svojimi schopnosťami, talentom a ukážu to, čo na bežných hodinách nevedia predviesť.

Táni Gáborovej želám, aby členom jej debatného klubu nechýbala vôľa a chuť naďalej navzájom spolupracovať.

Mgr. Dagmar Malečková

Gymnázium M. R. Štefánika, Šamorín

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Trnavská župa oslovila firmy s prosbou o darovanie techniky pre stredoškolákov v núdzi

Trnavská župa požiadala firmy pôsobiace na svojom území o pomoc. Najmä pre žiakov zo sociálne slabších rodín chce zabezpečiť technické vybavenie nevyhnutné na úspešný prechod na dištančné vzdelávanie.

Trnavská župa ako prvá spustila bezplatnú službu domáceho tiesňového volania

V septembri tohto roka trnavská župa ako prvá spustila službu domáceho tiesňového volania. Bezplatne ju už využíva 24 klientov, pričom po najbližšom víkende to bude 40. V priebehu budúceho roka by mala pribudnúť stovka ďalších.

Trnavská župa vyčlenila viac ako milión eur na mimoriadne odmeny pre všetkých zamestnancov svojich zariadení sociálnych služieb

Trnavská župa mimoriadne odmení všetkých 1135 zamestnancov, ktorí sa v 21 zariadeniach sociálnych služieb v jej pôsobnosti starajú o vyše 1700 klientov. Na tento účel župa vyčlenila takmer 1,1 milióna eur.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky