Skočiť na obsah

30. výročie Nežnej revolúcie v Gallery Nova - DOKUMENT ´89

Publikované:

V upršaný večer 13. novembra 2019 sa v priestoroch galérie Žitnoostrovského osvetového strediska /zriaďovateľ Trnavský samosprávny kraj/ GALLERY NOVA uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy DOKUMENT ´89 a diskusiu s aktérmi novembrových udalostí v roku 1989 priamo v Dunajskej Strede.

Zobraziť galériu

Expozíciu tvoria autentické fotografie autorov Ferenca Fogasa, v tom čase kmeňového člena redakcie Žitný ostrov Csallókӧz a neprofesionálneho fotografa MUDr. Edmunda Örzsika. Fotografie dopĺňajú dokumenty a kópie niektorých strán  okresných novín, ktoré jasne zrkadlia atmosféru z ulíc, z jednotlivých štátnych či spoločenských organizácií a hlavne v spoločnosti v okresnom meste.

V úvode   vernisáže na gitare zahrala a zaspievala úspešná folková speváčka   Réka Kázmer.  Zaujímavé bolo, že niektorí účastníci sa k spevu pridali a tak už od samého počiatku sa tvorila výnimočná atmosféra večera, novembrová  atmosféra nádeje na dobré zmeny.  Expozícia  nie je tak o umení fotografie, ale môžeme povedať, že je  o umení života. Nekladie si za úlohu   robiť politické rozbory či rozpory , ale prináša holé fakty slovom i obrazom z novembrového diania v roku 1989 v centre Žitného ostrova. Je to pocta ľuďom, na pódiu i pod ním, ktorí v čase, keď nebolo vôbec nič isté, odvážne a nezištne prišli a podporili zmenu režimu.

Hosťami večera boli László BARAK , novinár, publicista a šéfredaktor portálu parameter.sk . A Ľubo NAVRÁTIL, novinár, publicista a prekladateľ, tiež  významný organizátor podujatí v Dun. Strede,  ktorému sme úprimne zablahoželali k oceneniu CENA SLOBODY Antona SRHOLCA. Je to najvyššie ocenenie TTSK a v sobotu 9. XI . 2019 ho pánovi Navrátilovi odovzdal župan JOZEF VISKUPIĆ. Beseda bola nesmierne spontánna a pútavá. V publiku sa stretlo viacero osobností, ktoré taktiež boli aktívne zúčastnení demonštrácií, či nezištne pomáhali pri ich tvorbe. Bola to výtvarníčka Mária Szakáll – Farkas, bývalá osvetárka, ktorá tvorila plagáty a letáky v roku 1989 a 1990, ďalej  Marian Baláži, Rasťo Baluška či Tibor Hrapka, alebo právnik Lajos Mészáros. Spomínala sa aj hudobná skupina DIOPTRIK, ktorá poskytla ozvučenie na historicky prvé stretnutie 26. XI. 1989 - ešte na parkovisku za kultúrnym strediskom. Samozrejme jeden z najdôležitejších je pán  Ferenc Fogas – fotograf, člen redakcie Žitný ostrov  Csallókӧz, ktorý veľmi pozorne zdokumentoval dianie hlavne v Dunajskej Strede, ale aj v celom okrese. Pán Örzsik sa z pracovných dôvodov ospravedlnil. A poďakovanie patrí pánovi Attilovi Simonovi z  Forum Inštitút v Šamoríne, ktoré nám nezištne  poskytlo fotografie autora F. Fogasa, ktoré získalo pred rokmi do archívu.

Gallery Nova, tento rok slávi desaťročie svojej existencie. Bola a je naplnená pestrými podujatiami a veľkým záujmom zo strany verejnosti. Preplnené výstavné priestory boli aj 13. novembra, atmosféra bola podnetná, chvíľami nostalgická, plná spomienok na krásne chvíle, ktoré nás všetkých spájali. Veď : Sĺúbili sme si lásku ...

Autor textu: Jana svetlovská

Foto: Žos . Áron Derzi

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Do predaja prichádza kniha, ktorá radí samosprávam a občianskym organizáciám, ako meniť opustené budovy na centrá kultúry a spoločenských inovácií

Nadácia Cvernovka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom vydáva knihu s netradičným názvom “Nepredať! Zveľadiť!”. Publikácia analyzuje situáciu nevyužívaného samosprávneho majetku, konkrétne budov a areálov, ktoré by mohli byť regenerované komunitnými developerskými kolektívmi. Sleduje európsky, ale najmä slovenský kontext, jeho zákony a predpoklady. V niekoľkých kapitolách analyzuje existujúce a pripravované projekty po celom Slovensku a hľadá ich spoločné parametre.

Klimatická zmena, ale aj svet hoaxov a dezinformácií ako novembrové témy na gymnáziu

V rámci cyklu odborných prednášok a diskusií pod názvom Eurotémy na gymnáziu študenti Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch, ambasádorskej školy Európskeho parlamentu, prijali pozvanie kancelárie EP na Slovensku a spoločnosti Neuropea zúčastniť sa v piatok 13. novembra 2020 na panelovej diskusii venovanej téme Európa v klimatickej pohotovosti.

Trnavská župa oslovila firmy s prosbou o darovanie techniky pre stredoškolákov v núdzi

Trnavská župa požiadala firmy pôsobiace na svojom území o pomoc. Najmä pre žiakov zo sociálne slabších rodín chce zabezpečiť technické vybavenie nevyhnutné na úspešný prechod na dištančné vzdelávanie.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky