Skočiť na obsah

Generálka vysokoškolského života

Publikované:

Žiaci tretieho ročníka SOŠ informatiky a služieb s v.j.m. v Dunajskej Strede sa na týždeň stali vysokoškolskými študentmi v rámci projektu Mini-Erasmus

Zobraziť galériu

Žiaci tretieho ročníka SOŠ informatiky a služieb s v.j.m. v Dunajskej Strede sa na týždeň stali vysokoškolskými študentmi v rámci projektu Mini-Erasmus
Future Generation Europe je organizácia určená na podporu vzdelávania mladých vo veku od 16 do 25 rokov. Základnou myšlienkou organizácie je, že mladým ľuďom treba poskytnúť prehľad o možnostiach a príležitostiach, aby dosiahli úspech v pracovnom aj osobnom živote. Na dosiahnutie tohto cieľa organizácia vytvára jedinečné projekty, ktoré poskytujú informácie o štúdiu na univerzite a podporujú dosiahnutie dostatočnej sebadôvery a aktívneho prístupu k osobnostnému a profesionálnemu rastu.

Jedným z najúspešnejších projektov organizácie je štvordňový projekt Mini-Erasmus, umožní stredoškolákom počas štyroch dní navštíviť skutočné vyučovanie vysokých škôl v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a takto spoznávať svojich budúcich spolužiakov a učiteľov.

Štyria žiaci tretieho ročníka dunajskostredskej Strednej odbornej školy informatiky a služieb s vyučovacím jazykom maďarským sa rozhodli, že tohto roku sa chopia tejto skvelej šance a zapoja sa do projektu. Traja, Dominik Csepy, Gergely Fogas a Marek Máťaš sa zaregistrovali na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského a Dávid Huszárik na Fakultu informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Pri online registrácii žiaci mali uviesť svoju motiváciu ku štúdiu na zvolenej škole a doterajšie výsledky v danom odbore. Prešiel týždeň – dva a zazvonil telefón so správou, že všetci štyria boli vybraní, aby sa mohli zúčastniť podujatia a na vlastnej koži zažiť všetko, pozrieť sa na to, čo všetko sa možno na nej naučiť. V ten istý deň sme dostali ďalšie telefonáty, ozvali sa tútori - študenti vysokých škôl, ktorí za úlohu mali po štyri dni sprevádzať stredoškolákov po vysokých školách a pridružených podujatiach. Nadviazali sa elektronické kontakty s tútormi, rýchlo sa rezervovalo ubytovanie, vybavili sa cestovné lístky a všetko bolo pripravené na veľké dobrodružstvo.

V nedeľu 17.novembra žiaci už o jednej poobede vyrazili vlakom do Bratislavy, ubytovali sa a plní očakávania sa zhromaždili so stovkami svojich rovesníkov v hlavnej budove Slovenskej technickej univerzity na otvorení projektu. Už tam dostal každý žiak svoj denný program na ďalšie tri dni, teda presne vedeli, aké prednášky a workshopy budú mať. Od pondelka do stredy sa žiaci zúčastnili prednášok v oblasti programovania, počítačovej grafiky, databázových systémov, počítačových systémov, tvorby hier, virtuálnej reality, dozvedeli sa mnoho zaujímavých vecí o efektívnosti algoritmov, zložitosti a strojovom učení na FMFI UK.

Na FIIT STUBA na žiakov čakali pozoruhodné odborné prednášky z oblasti aplikovanej matematiky a robotiky, pričom navštívili aj Slovenskú organizáciu pre vesmírne aktivity, Slovenské high-tech laboratórium a Národné centrum robotiky.

Poobedia a večere boli tiež plné zážitkov, pre žiakov sa zorganizovali workshopy a Networking Night, kde sa mladí ľudia mohli stretnúť s vystavovateľmi – firmami, neziskovými organizáciami a inštitúciami, a tým pádom dostali informácie priamo od nich o príležitostiach, ktoré im trh ponúka.

V stredu večer sa uskutočnilo veľké záverečné podujatie, žiaci si prehĺbili priateľstvo so svojimi novými kamarátmi z celého Slovenska, vymenili sa kontakty a vo štvrtok pred obedom sa na hlavnej stanici rozlúčili vo viere, že o dva roky sa stretnú ako spolužiaci na zvolených fakultách. Dovtedy však treba pokračovať svedomito a cieľavedome v snahe získať vedomosti na strednej škole, aby sa potom sny mohli premeniť na skutočnosť.

 

Chcela by som sa poďakovať v mene žiakov všetkým rodičom a vedeniu školy za podporu a poskytnutie šance žiakom, aby si mohli uvedomiť, že svet je veľký a majú pred sebou možnosti, ktoré si doposiaľ ani neuvedomili.

 

Monika Magyaricsová

triedna učiteľka III.D a učiteľka informatiky

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Župa pomôže obciam s pokrytím výdavkov vynaložených počas pandémie

Mestá a obce na území Trnavského samosprávneho kraja, ktoré sú súčasťou Centrálneho krízového fondu (CKF), dostanú finančnú pomoc. Trnavská župa podporí 24 samospráv celkovou sumou 88 500 eur. Finančné prostriedky sú určené na refundáciu nákladov, ktoré obciam a mestám vznikli v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Trnavský župan rokoval s vicepremiérom o posilnení kompetencií samosprávnych krajov

Predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič dnes v Trnave prijal podpredsedu vlády Slovenskej republiky Štefana Holého. Rokovali o reforme verejnej správy a o dodržiavaní legislatívneho procesu.

(Ne)všedné radosti

Trnavský samosprávny kraj – Záhorské osvetové stredisko v Senici pozýva priateľov umenia na jubilejnú autorskú výstavu výtvarných diel výtvarníčky Aleny Kováčovej – Trizuliakovej zo Senice, spoluzakladateľky a členky Združenia výtvarníkov SenART.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky