Skočiť na obsah

Gymnazistka z Vrbového na vedeckej súťaži v Bulharsku

Publikované:

European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) 2019 je prestížna medzinárodná súťaž pre mladých vedcov od 15 do 20 rokov. Zúčastniť sa jej môžu víťazi celonárodných kôl z celého sveta – od Nemecka cez Veľkú Britániu, Grécko, USA, Južnú Kóreu, Čínu, Izrael až po Egypt či Tunisko.

Zobraziť galériu IMG-20190914-WA0022IMG-20190917-WA0002IMG-20190918-WA0007

European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) 2019 je prestížna medzinárodná súťaž pre mladých vedcov od 15 do 20 rokov. Zúčastniť sa jej môžu víťazi celonárodných kôl z celého sveta – od Nemecka cez Veľkú Britániu, Grécko, USA, Južnú Kóreu, Čínu, Izrael až po Egypt či Tunisko. Študenti si tak majú možnosť zmerať sily so svojimi kolegami z celého sveta.
Moje meno je Dominika Pánska a spolu so svojou pani profesorkou chémie, Mgr. Andrejkou Michálkovou, už tri roky pracujeme na vedeckom výskume, v ktorom sa zaoberám vplyvom nebezpečného konzervantu E250, čiže dusitanu sodného, na ľudský organizmus, najmä na obehový a tráviaci systém, rovnako ako aj množstvami škodlivých dusičnanov prítomných a absolútne nekontrolovaných v bylinkách, ktoré pravidelne konzumujeme. Práve s týmto projektom sa nám podarilo vyhrať celoslovenské kolo súťaže AMAVET - Festival Vedy a Techniky 2018, vďaka čomu som mala možnosť reprezentovať Slovensko na medzinárodnej súťaži EUCYS 2019.
Tento rok sa súťaže zúčastnilo 155 študentov so svojimi výskumami z oblasti chémie, biológie, fyziky, matematiky, medicíny, informatiky, inžinierstva či spoločenských vied. Keď som vošla na miesto diania, nedalo mi nepousmiať sa, keď som medzi pripravenými stanoviskami pre súťažiacich a označených ako USA – New York, Latvia – Riga, Greece – Athens atď. našla ten svoj, hovoriaci Slovakia – Vrbové J.
Bola som uchvátená, čomu všetkému sa moji rovesníci venovali – inhibícia vírusu HIV, vyvinutie nových a presnejších metód na meranie švov na lebke či určovanie jódu v minerálkach. Porotcovia chodili jednotlivo ku každému z nás, diskutovali s nami nielen o našom výskume, ale aj o našej motivácií, ambíciách, krajinách odkiaľ pochádzame.
Na záver by som chcela poďakovať všetkým ľuďom z Gymnázia J. B. Magina, Vrbové, bez ktorých by som nikdy svoj výskum nedotiahla tam, kde je teraz. Skvelým učiteľom, ktorí mi dali potrebné znalosti zo všetkých oblastí.
Robiť taký veľký výskum nie je vždy jednoduché a mnohokrát sú obdobia, kedy sa chce človek vzdať, kedy si myslí, že už to nemá zmysel. Ďakujem vám, učitelia a študenti gymnázia vo Vrbovom, že mi stále ukazujete, že žiadna prekážka nie je tak veľká, aby som ju spolu s vami nemohla prekonať. J
Vede zdar!

Dominika Pánska, 5.BA
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Trnavská župa opravuje úseky ciest


Trnavská župa tento rok opraví spolu takmer 50 km ciest II. a III. triedy v celom kraji. Rekonštrukcia a modernizácia sa týka až 21 úsekov ciest. K najdlhším opravovaným patria úseky ciest III. triedy Naháč – Dubové v okrese Trnava a Prietrž – Osuské v okrese Senica.

PRACOVNÉ PRÍLEŽITOSTI

Vyznáte sa v číslach a analýzach? Hľadáme analytikov a analytičky na juniorské aj seniorské pozície projektu Smart Región TTSK. 

Poslanci schválili plán ozdravenia stredných škôl

V priestoroch Strednej odbornej školy regionálneho rozvoja v Rakoviciach sa dnes uskutočnilo druhé mimoriadne zasadnutie Zastupiteľstva TTSK vo volebnom období 2017-2022. 

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky