Skočiť na obsah

J. Viskupič: Riešenie dopravy v Hlohovci sa musí dostať medzi priority

Publikované:

Až 11 zo 100 priorít vo výstavbe a rekonštrukcií cestnej infraštruktúry v správe štátu sa nachádza na území Trnavského kraja. Materiál schválila vláda Slovenskej republiky 16. septembra 2020.

„Potešilo ma, že som medzi vybranými úsekmi našiel obchvaty Jablonice a Senice, ktorých výstavbu usilovne presadzujem, pretože by výrazne pomohli zlepšiť plynulosť dopravy na Záhorí,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič. Medzi zámermi sa nachádza rozšírenie diaľnice D1, dobudovanie rýchlostnej cesty R7 alebo rekonštrukcie ciest I. triedy I/51 či I/63. Úsek cesty I/63 medzi Kútnikmi a Dolným Barom dosiahol v ukazovateli „spoločenská priorita“ najvyššiu hodnotu v rámci všetkých posudzovaných. Úseky zaradené v zozname priorít štátu nachádzajúce sa na území TTSK: #10 D1 Senec - Trnava (rozšírenie), #18 I/63 Kútniky - Dolný Bar, #30 I/51 Senica, sever - Jablonica, sever, #31 I/51 Holíč (obchvat), #38 R7 Mliečany - Dolný Bar, #46 R7 Dolný Bar - Nové Zámky, #53 I/51 Jablonica, sever - Trstín, sever, #59 I/51 Trnava, západ - Trnava, východ (rozšírenie), #66 I/51 Trstín, sever - Trnava, západ, #76 R7 Holice - Mliečany, #100 I/63 Dolný Štál. „Okrem stovky zverejnených úsekov ciest je prioritou štátu aj obchvat Hlohovca. Štátny tajomník ministerstva dopravy tento týždeň potvrdil, že by alternatíva, ktorej súčasťou je aj výstavba nového mosta cez Váh, mohla byť financovaná z Fondu dopravnej infraštruktúry. Verím, že jeho podobu vláda schváli ešte tento rok. S premiérom som hovoril o tom, že z fondu by mohli byť na báze solidarity sanované aj mimoriadne a havarijné udalosti, ako napríklad nedávny zosuv úseku cesty medzi Muráňom a Prednou Horou v Banskobystrickom kraji,“ uviedol Viskupič. Trnavská župa i združenie samosprávnych krajov SK 8 dlhodobo presadzujú zriadenie nástroja na výstavbu a rekonštrukciu ciest, ktoré nie sú v správe štátu. Finančne veľmi náročné projekty totiž obce, mestá ani župy nezvládajú realizovať len z vlastných zdrojov. V Českej republike na tento účel existuje cestný fond, do ktorého sú zapojené aj prostriedky zo štátneho rozpočtu. Na pozvanie župana by mal minister dopravy Andrej Doležal navštíviť Trnavský kraj 1. októbra 2020. Jednou z hlavných tém stretnutia bude komplexné riešenie dopravnej situácie v Hlohovci.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Netradičné jesenné prázdniny

Jesenné školské prázdniny budú z dôvodu celoplošného testovania na ochorenie Covid-19 30. októbra a 2., 6. a 9. novembra.

Prebieha obchodná verejná súťaž na štyri nehnuteľnosti

Ešte dva týždne môžu záujemcovia predkladať cenové ponuky na kúpu nehnuteľného majetku trnavskej župy v 32. kole obchodnej verejnej súťaže. Tri zo štyroch nehnuteľností sú na predaj ponúknuté opätovne s cieľom získať výhodnejšie cenové ponuky.

Župa pomôže pri celoplošnom testovaní

Trnavský samosprávny kraj poskytne súčinnosť pri celoplošnom testovaní obyvateľstva na ochorenie Covid-19, ktoré je organizované Ministerstvom obrany SR, Ministerstvom zdravotníctva SR, okresnými úradmi a obcami a mestami.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky