Skočiť na obsah

Keď športovanie chutí

Publikované:

Počas dvoch dní uvítala Stredná športová škola Jozefa Herdu v Trnave vrcholových olympionikov aj paralympionikov, kvapka študentskej krvi putuje zachrániť niečí život a vyrábanie recyklačných košov zas pomôže planéte. Aj o tomto boli Dni zdravia, ktoré sa konali 20.6. a 21.6.2019.

Zobraziť galériu

Toto podujatie predstavuje jeden z inovatívnych projektov našej školy. Prioritou je vzdelať a zabaviť študentov inou formou ako spoza žiackych lavíc. Vzbudiť v nich športového ducha, načerpať inšpiráciu od profesionálov a k najväčším lákadlám patril zdravý „catering“ v podobe švédskych stolov. Po úspešnom predchádzajúcom roku sa letná akcia konala aj tentokrát.

Prvý i druhý ročník Dní zdravia boli síce v mnohom zaujímavé a pútavé, ale prečo žiakov neprilákať ešte viac? Sumo zápasy v nafukovacích oblekoch na ihrisku? Táto novinka zožala obrovský úspech. Starší, mladší, profesori, všetci sledovali, čo sa to robí uprostred ihriska. Dva veľké tučné nafukovacie obleky čakali na svojich rivalov. Slniečko svietilo aj pri zápasoch, takže potu sa nedalo vyhnúť. Každý, kto vliezol do ringu, skončil s poriadne mokrým tričkom. Žiakom to však vôbec neprekážalo a hrali ďalej.

Milovníci CrossFit-u a jogy si tiež prišli na svoje. Pod vedením skúsených trénerov „vyskákali“ snáď aj dušu a následne si na joge ponaťahovali ubolené svaly. Študenti tiež využili možnosť trampolínkového tréningu, ktorý vyzerá ako nevinné ľahké hopkanie. Ale naozaj len vyzerá... Organizátori sa jednoducho snažili priniesť inú formu športu, ktorá by bola pre žiakov zaujímavá.

Avšak čo ak niekto vôbec nie je športovo založený typ? Nezlákal ho ani tenis, basketbal, vybíjaná, streetbal, futsal či Beh olympijského dňa, ktorý bol pripomienkou založenia Medzinárodného olympijského výboru a príležitosťou na pripomenutie si myšlienok olympizmu. Čo má celý deň robiť? Pre tých bolo pripravených množstvo zaujímavých prednášok. Viete, akú hrozbu predstavujú éčka v potravinách? Dokázali by ste podať prvú pomoc v kritickej situácii? Viete ako (ne)vyzerá tanier športovca? Alebo myslíte ako víťaz? Toto všetko boli témy odborných prednášok. Stretli ste sa už niekedy s olympionikom či paralympionikom? Práve beseda s týmito športovcami bola pre žiakov mimoriadnym lákadlom. V prvý deň prijali pozvanie olympionici Libor Charfreitag a Marcel Lomnický, druhý deň zas paralympionici Radoslav Malenovský a Peter Zaťko.

Poslednou myšlienkou, ktorú Dni zdravia šírili, bolo spraviť zo sveta lepšie miesto. Preto sa zopár žiakov rozhodlo urobiť si výlet k zdravotníkom z Národnej transfúznej stanice a darovať svoju krv s cieľom pomôcť čo najviac ľuďom. Iná skupina vyrábala recyklačné koše na plasty, vždy dvaja zástupcovia z každej triedy. Plasty sú všeobecnou hrozbou, preto sa aj naša škola rozhodla ich recyklovať.

Celkovo si každý mohol nájsť nejakú zaujímavú činnosť. Ak nie, aspoň sa zdravo najedli, pretože sme mali ešte jedno eso v rukáve a to v podobe žiakmi pripravených švédskych stolov plných zdravých a chutných jedál.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Výstava diela Alexandra Salontaya

Galéria Jána Koniarka a Trnavský samosprávny kraj vás pozývajú na výstavu diela maliara a grafika Alexandra Salontaya. Od jeho poslednej individuálnej výstavy uplynulo takmer 45 rokov.

Župa pomôže obciam s pokrytím výdavkov vynaložených počas pandémie

Mestá a obce na území Trnavského samosprávneho kraja, ktoré sú súčasťou Centrálneho krízového fondu (CKF), dostanú finančnú pomoc. Trnavská župa podporí 24 samospráv celkovou sumou 88 500 eur. Finančné prostriedky sú určené na refundáciu nákladov, ktoré obciam a mestám vznikli v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Trnavský župan rokoval s vicepremiérom o posilnení kompetencií samosprávnych krajov

Predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič dnes v Trnave prijal podpredsedu vlády Slovenskej republiky Štefana Holého. Rokovali o reforme verejnej správy a o dodržiavaní legislatívneho procesu.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky