Skočiť na obsah

Kraj prináša elektrické kolobežky do viacerých miest

Publikované:

Trnavský samosprávny kraj spolupracuje so spoločnosťou Bolt na zavedení zdieľaných elektrických kolobežiek vo viacerých menších mestách. V pondelok 7. júna 2021 boli uvedené v Galante, Hlohovci a Piešťanoch. Najbližšie by sa služba mala rozšíriť do Holíča. Kolobežky ponúkajú rýchlu prepravu obyvateľov do práce či školy. Súčasne ide o ekologickú náhradu osobnej automobilovej dopravy. Ich atraktívnosť a jednoduché používanie ocenia aj turisti.

Zobraziť galériu Kolobežky BOLT Piešťany (2)Kolobežky BOLT Piešťany (3)Kolobežky BOLT Piešťany (4)Kolobežky BOLT Piešťany (5)

„Som rád, že sa nám podarilo priniesť elektrické kolobežky Bolt do Trnavského kraja. Jedným z našich hlavných cieľov je znížiť počet krátkych jázd autami, predovšetkým v centrách miest. Kolobežky sú rýchlejšie a ekologickejšie. Ich používanie sme sa rozhodli podporiť spolu sumou 16-tisíc eur. Som rád, že spoločnosť Bolt našla model na to, ako službu prevádzkovať aj v menších mestách, a to po dohode s primátormi. Hlavným úmyslom kraja, je zaviesť tento typ dopravy práve do viacerých menších miest,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Pripravené sú aj špeciálne uvítacie promo kódy. Prvých 100 užívateľov dostane zľavu 1 euro na premiérových 10 jázd. Pokiaľ je cena za jazdu 1,2 eur, užívateľ zaplatí 20 centov. V prípade, keď bude jazda stáť menej ako jedno euro, jazda je bezplatná. Kódy pre jednotlivé mestá župa zverejní na svojom Facebook-u Trnavský samosprávny kraj.

„Trnavská župa, ako jediná na Slovensku a v Česku, chce pokryť kolobežkovou dopravou celé svoje územie. To môže byť príkladom pre ostatné kraje, ako dostať praktickú a ekologickú dopravu bližšie k ľuďom. Kolobežky sú cenovo dostupné pre každého a snažíme sa, aby boli v mestách čo najlepšie umiestnené,“ povedal zástupca spoločnosti Bolt Martin Zajíc.

Kolobežku Bolt si môže záujemca požičať cez aplikáciu Bolt v App Store alebo Google Play. Po inštalácii je potrebné zaregistrovať sa, uviesť kontaktné údaje a zadať číslo platobnej karty. V aplikácii sa na mape zobrazia voľné kolobežky a stav ich nabitia. Cena za začatie jazdy je 50 centov. Každá začatá minúta jazdy stojí 10 centov. Platba prebehne automaticky po skončení jazdy.

Dôležitá je bezpečnosť a ohľaduplnosť počas jazdy. V niektorých zónach bude rýchlosť znížená.

Kolobežku treba zaparkovať na vhodné miesto a odfotiť ju. Pri parkovaní je dôležité všimnúť si plochy, kde je zákaz parkovania kolobežiek. V aplikácii sú parkoviská určené symbolom „P“. Pri viacnásobnom nesprávnom zaparkovaní hrozí trvalé zablokovanie profilu v aplikácií.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Aktuality

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky