Skočiť na obsah

Kraj začal s post-covidovou rehabilitáciou zamestnancov zariadení sociálnych služieb

Publikované:

V pondelok 24. mája 2021 trnavská župa začala s post-covidovou rehabilitáciou zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Prebieha v Centre sociálnych služieb Galanta a v prvej fáze ňou prejde až 250 zamestnancov. Ide o novú aktivitu v rámci unikátneho štvorročného projektu 5P, prvého podporného projektu pre pomáhajúce profesie, ktorý trnavská župa realizuje už dva roky.

Zobraziť galériu Centrum sociálnych služieb Galanta (2)Centrum sociálnych služieb Galanta (3)Centrum sociálnych služieb Galanta (4)Centrum sociálnych služieb Galanta (5)Centrum sociálnych služieb Galanta (6)Centrum sociálnych služieb Galanta (7)

„Ani v ťažkej dobe pandémie Covidu-19 nezabúdame na neviditeľných hrdinov, ktorí pracujú v našich zariadeniach sociálnych služieb. Pripravili sme novinku vo forme post-covidovej rehabilitácie pre 250 zamestnancov, ktorí ochorenie prekonali. Post-covidový syndróm a pretrvávajúce fyzické a duševné následky odstraňujeme u ľudí, ktorí denne pomáhajú iným,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Župa do Centra sociálnych služieb Galanta zakúpila rehabilitačné vybavenie, ako aj zdravotnícke pomôcky. Zároveň bol vypracovaný odborný manuál post-covidovej rehabilitácie, ktorá je zameraná na regeneráciu pľúc, pohybového systému či zlepšenie imunity. Vznikol v rámci odborných konzultácií s fyzioterapeutmi, ktorí spolupracovali s pľúcnou lekárkou.

Navyše každé z 21 župných zariadení sociálnych služieb bude postupne posielať do Centra sociálnych služieb Galanta jedného až dvoch zamestnancov na školenie. Následne budú môcť post-covidovú rehabilitáciu ponúkať klientom, o ktorých sa starajú.

„Zároveň pokračujeme v prevencii syndrómu vyhorenia prostredníctvom psychohygieny. O duševné zdravie zamestnancov sa vďaka projektu 5P staráme komplexne. Aktuálne sa zameriavame predovšetkým na zamestnancov, ktorí pôsobili v izolovaných, karantenizovaných zariadeniach,“ dodal župan Viskupič.

Projekt 5P reflektuje na potrebu zvyšovať kvalitu starostlivosti o zamestnancov pracujúcich v pomáhajúcich profesiách. Aktuálne prebieha aj online. Ide o nefinančný zamestnanecký benefit, ktorý je zameraný na prevenciu syndrómu vyhorenia a psychohygienu. Cieľom je naučiť všetkých viac ako 1.100 zamestnancov 21 župných zariadení sociálnych služieb techniky a zručnosti, ako zvládať psychickú i emočnú záťaž.

Aktuality

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky