Skočiť na obsah

Malá krajská scénická žatva 2020

Publikované:

Rok 2020 je z pohľadu divadelnej histórie výnimočný, keďže si v rámci neho pripomenieme jedinečné jubileum – 100. výročie založenia Slovenského národného divadla. V roku 2020 si súčasne pripomíname aj 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území (Liptovský Mikuláš, 22. augusta 1830), ako aj stále živé prepojenia medzi neprofesionálnymi a profesionálnymi umelcami na Slovensku.

Zobraziť galériu

Ochotnícke divadlo je v trnavskom kraji fenomén nielen z histórie ale aj súčasnosti. Pri príležitosti Roku slovenského divadla Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko a Mestské kultúrne centrum Hlohovec organizujú v dňoch 14. - 16. februára 2020 „Malú krajskú scénickú žatvu.“

Neprofesionálna divadelná scéna bude oslavovať v Hlohovci na doskách javiska Empírového divadla, ktoré sa stanú dejiskom krajskej súťažnej postupovej prehliadky neprofesionálneho divadla a detí, divadla mladých a divadla dospelých.

Prezentáciu umeleckej tvorby v oblasti divadla otvorí v piatok 14. februára 2020 o 15,30 h amatérskydivadelný súbor Divadla mladých Univerzitné divadlo THE.ART.RE z Trnavy s inscenáciou „Izmy v nás“.

Divadlo dospelých – I. Prúdy súčasného divadla budú prezentovať herci z divadla DISK z Trnavy v piatok 14. februára 2020 o 19,00 h s autorskou divadelnou hrou „Tertium non datur“.

V sobotu 15. februára 2020 o 11,00 h sa bude prezentovať Divadlo dospelých – II. Prúdy tradičného divadla Divadlo DOBRETA z Drahoviec s inscenáciou „SMRŤ V RUŽOVOM. V súťažnej časti Divadlo a deti o 14,00 h. uvedie rozprávku „Žarty s čertom“ Divadlo OCH z Chtelnice. Opäť sa súťažnej prehliadky zúčastňuje Divadlo na TrakOch z Trakovíc – II. Prúdy tradičného divadla, divadlo dospelých s inscenáciou „Ochotníčka“ o 16,30 h.

Nedeľný súťažný deň 16. február 2020 o 13,30 h bude patriť domácim hercom z Divadla FĽOČ (Fraštacká ľahkovážna ochotnícka činohra) a ich inscenácii „Ideme si adoptovať dieťa!“ – II. Prúdy tradičného divadla, divadlo dospelých. V nedeľu o 17,00 h uvedú tretiu svoju inscenáciu „Zase tí najmúdrejší... (zasadanie obecného zastupiteľstva)“ Herci z Hrnca z Hrnčiaroviec nad Parnou, súbor divadla dospelých - II. Prúdy tradičného divadla.

Súťažné inscenácie bude hodnotiť odborná porota z radov profesionálov: Mgr. art. Patrik Lančarič, divadelný a filmový režisér, scenárista a pedagóg z Pezinka, PhDr. Elena Knopová, PhD., riaditeľka Ústavu divadelnej a filmovej vedy Centra vied a umení SAV z Bratislavy a Mgr. art. Lucia Lasičková metodička Národného osvetového centra pre divadlo mladých a divadlo dospelých z Bratislavy.

Hlavným kritériom pre postup do celoštátneho kola súťažnych prehliadok Divadlo a deti 2020, FEDIM 2020 a BELOPOTOCKÉHO MIKULÁŠ 2020 bude umelecká kvalita inscenačného tvaru a prínos pre ďalšie pozitívne smerovanie amatérskeho divadla.

Krajskú súťažnú prehliadku Malá krajská scénická žatva z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, spolufinancovaná Trnavským samosprávnym krajom.

Hlavným organizátorom prehliadky je Trnavské osvetové stredisko. Za ústretovú spoluprácu ďakujeme Mestskému kultúrnemu centru Hlohovec.

Všetkých milovníkov divadla srdečne pozývame, vstup je voľný, tešíme sa na plné hľadisko a prajeme krásne umelecké zážitky.

Mgr. Daniela Polášová
Trnavské osvetové stredisko

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Žiaci skalického gymnázia sa učia online  

Od obedňajších hodín utorka 22. septembra 2020 prebieha vyučovanie v Gymnáziu Františka Víťazoslava Sasinka v Skalici na diaľku. Z preventívnych dôvodov sú žiaci a učitelia ponechaní v domácom prostredí minimálne na desať dní, teda do 2. októbra 2020.

TTSK rokuje s ministerstvom dopravy o spoplatnení ciest II. triedy

Trnavský župan Jozef Viskupič sa v pondelok 21. septembra 2020 stretol so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky Jaroslavom Kmeťom. Hlavnou témou rokovania bol zámer spoplatniť vybrané úseky ciest II. triedy pre nákladné vozidlá.

TTSK: Cestujúci prímestskými autobusmi môžu porovnať zaplatenú cenu s reálnou cenou cestovného lístka

Od 1. septembra 2020 sú cestujúci v prímestských  autobusoch informovaní o cene za dopravu bez dotácie trnavskej župy. Na lístkoch je popri zaplatenej sume po novom uvádzaná aj cena skutočných nákladov na prepravu, a tak ich majú cestujúci možnosť porovnať. Ide o ďalšiu z aktivít trnavskej župy na zatraktívnenie cestovania autobusmi ako verejného benefitu s upriamením pozornosti na jeho výhodnosť a ekologickosť.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky