Skočiť na obsah

Malá krajská scénická žatva 2020

Publikované:

Rok 2020 je z pohľadu divadelnej histórie výnimočný, keďže si v rámci neho pripomenieme jedinečné jubileum – 100. výročie založenia Slovenského národného divadla. V roku 2020 si súčasne pripomíname aj 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území (Liptovský Mikuláš, 22. augusta 1830), ako aj stále živé prepojenia medzi neprofesionálnymi a profesionálnymi umelcami na Slovensku.

Zobraziť galériu

Ochotnícke divadlo je v trnavskom kraji fenomén nielen z histórie ale aj súčasnosti. Pri príležitosti Roku slovenského divadla Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko a Mestské kultúrne centrum Hlohovec organizujú v dňoch 14. - 16. februára 2020 „Malú krajskú scénickú žatvu.“

Neprofesionálna divadelná scéna bude oslavovať v Hlohovci na doskách javiska Empírového divadla, ktoré sa stanú dejiskom krajskej súťažnej postupovej prehliadky neprofesionálneho divadla a detí, divadla mladých a divadla dospelých.

Prezentáciu umeleckej tvorby v oblasti divadla otvorí v piatok 14. februára 2020 o 15,30 h amatérskydivadelný súbor Divadla mladých Univerzitné divadlo THE.ART.RE z Trnavy s inscenáciou „Izmy v nás“.

Divadlo dospelých – I. Prúdy súčasného divadla budú prezentovať herci z divadla DISK z Trnavy v piatok 14. februára 2020 o 19,00 h s autorskou divadelnou hrou „Tertium non datur“.

V sobotu 15. februára 2020 o 11,00 h sa bude prezentovať Divadlo dospelých – II. Prúdy tradičného divadla Divadlo DOBRETA z Drahoviec s inscenáciou „SMRŤ V RUŽOVOM. V súťažnej časti Divadlo a deti o 14,00 h. uvedie rozprávku „Žarty s čertom“ Divadlo OCH z Chtelnice. Opäť sa súťažnej prehliadky zúčastňuje Divadlo na TrakOch z Trakovíc – II. Prúdy tradičného divadla, divadlo dospelých s inscenáciou „Ochotníčka“ o 16,30 h.

Nedeľný súťažný deň 16. február 2020 o 13,30 h bude patriť domácim hercom z Divadla FĽOČ (Fraštacká ľahkovážna ochotnícka činohra) a ich inscenácii „Ideme si adoptovať dieťa!“ – II. Prúdy tradičného divadla, divadlo dospelých. V nedeľu o 17,00 h uvedú tretiu svoju inscenáciu „Zase tí najmúdrejší... (zasadanie obecného zastupiteľstva)“ Herci z Hrnca z Hrnčiaroviec nad Parnou, súbor divadla dospelých - II. Prúdy tradičného divadla.

Súťažné inscenácie bude hodnotiť odborná porota z radov profesionálov: Mgr. art. Patrik Lančarič, divadelný a filmový režisér, scenárista a pedagóg z Pezinka, PhDr. Elena Knopová, PhD., riaditeľka Ústavu divadelnej a filmovej vedy Centra vied a umení SAV z Bratislavy a Mgr. art. Lucia Lasičková metodička Národného osvetového centra pre divadlo mladých a divadlo dospelých z Bratislavy.

Hlavným kritériom pre postup do celoštátneho kola súťažnych prehliadok Divadlo a deti 2020, FEDIM 2020 a BELOPOTOCKÉHO MIKULÁŠ 2020 bude umelecká kvalita inscenačného tvaru a prínos pre ďalšie pozitívne smerovanie amatérskeho divadla.

Krajskú súťažnú prehliadku Malá krajská scénická žatva z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, spolufinancovaná Trnavským samosprávnym krajom.

Hlavným organizátorom prehliadky je Trnavské osvetové stredisko. Za ústretovú spoluprácu ďakujeme Mestskému kultúrnemu centru Hlohovec.

Všetkých milovníkov divadla srdečne pozývame, vstup je voľný, tešíme sa na plné hľadisko a prajeme krásne umelecké zážitky.

Mgr. Daniela Polášová
Trnavské osvetové stredisko

Aktuality

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky