Skočiť na obsah

Motorizovaná mobilná odberová jednotka na vzorky pre test COVID-19

Publikované:

V rámci ďalších opatrení pre boj so šírením koronavírusu trnavská župa pripravila tzv. motorizovanú mobilnú odberovú jednotku, ktorá bude funkčná od 6. mája 2020.

Zobraziť galériu IMG_20200505_114842_652

TTSK má teda k dispozícii vozidlo a 3 dvojčlenné tímy, ktoré sú pripravené ísť priamo za ľuďmi domov a odobrať im vzorku na test na ochorenie COVID-19. Táto služba je určená pre najohrozenejšie skupiny, ľudí vo veku 65+, pre imobilných pacientov či pre rizikových pacientov (onkologickí pacienti, ochorenie srdca, pľúc). Mobilná odberová jednotka teda slúži najmä pre občanov, pre ktorých by opustenie domácnosti mohlo predstavovať zdravotné riziko

Dobrovoľnícke tímy sú zložené prevažne z vyškolených študentov medicíny, ktorým bude trnavská župa zabezpečovať ochranné zdravotné pomôcky.

Ľudí, ktorých bude potrebné otestovať, bude určovať Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Mobilná jednotka je založená na časovo neobmedzené obdobie a pre RÚVZ bude k dispozícií podľa potreby.

Ako to bude fungovať:

  1. RÚVZ v kraji nahlási župe požiadavku na odber biologického materiálu na COVID-19 s nasledujúcimi údajmi: miesto odberu, zoznam osôb a dôvod vyšetrenia, a to najmenej 1 deň vopred.
  2. župa následne zabezpečí odber a odvoz vzoriek do laboratórií:
  • Národné referenčné centrum pre chrípku v Bratislave
  • Laboratórium v Piešťanoch

Ďakujeme nášmu partnerovi Škoda Auto Slovensko za poskytnutie vozidla do výpožičky na tento účel.

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Už takmer 1400 ľudí využilo autobus na zavolanie

Autobus na zavolanie“ využilo za prvý rok až 1380 ľudí z okolia Senice. Medzi 1. septembrom 2019 a 31. augustom 2020 cestujúci prejavili záujem o túto službu spolu 960-krát. Najvyťaženejším mesiacom bol apríl tohto roka, kedy na 144 telefonických objednávok bolo prepravených až 335 cestujúcich.

Cyklistické preteky Okolo Slovenska dočasne obmedzia dopravu

Medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska 2020, ktorých partnerom je aj Trnavský samosprávny kraj, sa konajú medzi 16. a 19. septembrom. Záverečná, štvrtá etapa povedie z Topoľčianok do Skalice. V minulom ročníku jedna z fáz pretekov končila v Hlohovci a celé podujatie vyvrcholilo podobne v trnavskej župe, a to etapou z Hlohovca do Senice.

Jarmočné čriepky na dvore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského

Septembrer patrí každoročne predovšetkým jarmokom, vinobraniam a iným podujatiam spojeným so zberom hrozna. V Trnave tomu nie je inak. Aj keď v tomto roku sú Trnavčania ukrátení o Tradičný trnavský jarmok.
Trnavský samosprávny kraj a Trnavské osvetové stredisko sa rozhodli, že september bude predsa len aspoň trochu pripomínať jarmočnú atmosféru, a to podujatím Jarmočné čriepky, ktoré sa bude konať v termíne 18. až 19. septembra 2020 v novom sídle Trnavského osvetového strediska v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky