Skočiť na obsah

Prevencia závislosti, kyberšikany a bezpečnosť na cestách v rámci okresu Dunajská Streda

Publikované:

Okresné riaditeľstvo polície v Dunajskej Strede v spolupráci so Žitnoostrovským osvetovým strediskom realizujú cyklické školenia pre deti a mládež v oblasti prevencie patologických javov.

Zobraziť galériu

Okresné riaditeľstvo polície v Dunajskej Strede, menovite už veľmi populárna preventistka mjr. Mgr. Sabina Baloghová v spolupráci so Žitnoostrovským osvetovým strediskom /TTSK/ - s metodičkou Bc. Erikou Sínovou od nového roka pravidelne realizujú cyklické školenia pre deti a mládež v oblasti prevencie patologických javov v rámci okresu Dunajská Streda. Témy sa odvíjajú od aktuálnych problémov v spoločnosti. Okrem prevencie vzniku závislosti na psychotropných látkach a rôzneho druhu kriminality, dnes je už dôležitá aj prevencia tzv. kyberšikany. Je to obťažovanie a šikanovanie prostredníctvom internetu, mobilu, fejsbuku a pod.

Účastníci sa dozvedeli  potrebné informácie – samozrejme, že veku primeraným spôsobom -  o ohrozeniach, ktoré ich v bežnom živote obklopujú.  Odborníčka sa venovala  školeniu v oblasti  základov právneho vedomia a trestnoprávnych úkonov, ktoré sa týkajú práve vekovej hranice mladších žiakov, ale aj adolescentov. Na trhu je nesmierne pestrá ponuka syntetických drog, v rôznom vábivom balení,  ktoré vyvolávajú nezvratné škody na ľudskom organizme a to hneď po prvom podaní. Ale netreba sa zameriavať len na drogy. Oveľa prístupnejším a nemenej nebezpečným je alkohol. Pozornosť bola zvlášť venovaná sociálnym sieťam, ako diskutovať, ako sa chrániť, čo sa môže a čo nemôže touto formou „ponúkať“ verejnosti, opatrne s dôverou k neznámym diskutérom, aby sa žiaci nestali obeťami zločineckých skupín. Ďalšími témami boli prednášky:  Bezpečne na cestách a  Bezpečne na internete.

Osobitne zaujímavá je vždy voľná debata, čas otázok a odpovedí, keď účastníci využívajú možnosť oboznámiť sa s prípadnými  rôznymi právnymi dopadmi  ich činov, veľakrát, na hranici zákona...  To sa týka starších žiakov. Menšie deti skôr hovoria o zážitkoch v rodine, nie raz „nažalujú“ na otca či mamu keď prebehli pri semaforoch na červenú, či telefonujú za jazdy a podobne. Ako sa hovorí, neznalosť zákona neospravedlňuje a správna informovanosť je veľmi potrebná. A to vo všetkých vekových kategóriách.

Školenia sa v týchto týždňoch  zúčastnili žiaci ZŠ s vjs a s vjm. vo Vydranoch, ZŠ s vjm. v Rohovciach,  ZŠ J. Aranya s vjm. V Okoči a ZŠ Smetanov háj v Dunajskej Strede. Spolu takmer 500 účastníkov.

Žitnoostrovské osvetové stredisko pre účastníkov zabezpečuje dvojjazyčné metodické skladačky Pre život bez závislosti a Povedz nie závislosti!, ktoré vytlačili vlastným nákladom výlučne pre potreby nášho okresu  a Okresné riaditeľstvo polície metodický materiál Zamotaný v sieti.
 

Auto článku: j.  svetlovská, Žitnoostrovské osvetové stredisko
Foto: archív ŽOS

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Gymnazisti v Piešťanoch pomáhajú v boji proti koronavírusu

„Práca dobrovoľníkov nie je nezaplatená preto, že nemá cenu, ale preto, že je neoceniteľná.“

Trnavská župa má kontajnerovú zubnú ambulanciu pre pacientov s ochorením COVID-19

Trnavský župan Jozef Viskupič dnes, spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom, odovzdali zubným lekárom kontajnerovú zubnú ambulanciu. TTSK, aktuálne ako jediný kraj, má k dispozícii tento typ ambulancie, v ktorej bude poskytovaná zubná zdravotná starostlivosť. Kontajnerovú ambulanciu, ktorá je súčasťou vojenskej poľnej nemocnice, zapožičalo Ministerstvo obrany SR.

Trnavská župa poskytne ľuďom aj psychologickú podporu

V rámci ďalších opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, trnavská župa spúšťa pre svojich obyvateľov linku psychologickej podpory. Prostredníctvom tejto linky majú ľudia k dispozícii celkom 56 psychológov a ďalších odborníkov, ktorí im pomôžu vyrovnať sa s ťažkými životnými situáciami alebo im odporučia ďalší postup.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky