Skočiť na obsah

SK 8: Slovenskí župani a českí hejtmani sa historicky po prvýkrát stretli na Slovensku

Publikované:

V pondelok 10. augusta 2020 sa uskutočnilo historicky prvé rokovanie Združenia samosprávnych krajov SK 8 a Asociácie krajov Českej republiky (AK ČR) na území Slovenskej republiky. Slovenských županov a českých hejtmanov pri tejto príležitosti slávnostne prijal predseda Národnej rady Slovenskej republiky, a to symbolicky v bývalej Sieni federácie Bratislavského hradu.

Zobraziť galériu

„Teším sa, že po minuloročnom stretnutí v Českom Krumlove sme sa dnes stretli v Bratislave. S hejtmanmi máme mnoho spoločných tém a denne čelíme podobným výzvam. V súvislosti s u nás aktuálnou diskusiou o reforme verejnej správy sme diskutovali predovšetkým o fungovaní spojeného modelu, ktorý je v Českej republike zavedený už takmer 20 rokov. Presvedčili sme sa, že regionálna samospráva a miestna štátna správa môžu efektívne fungovať pod jednou strechou aj na Slovensku, a tým priblížiť výkon kompetencií k obyvateľom,“ vyhlásil Jozef Viskupič, predseda SK 8 a trnavský župan.

Jiří Běhounek, 1. podpredseda Rady AK ČR a hejtman Kraja Vysočina, doplnil, že „na dnešnom rokovaní našich partnerských organizácií sme sa, celkom prirodzene, nevyhli téme zvládania koronakrízy. S pripravovanou reformou verejnej správy na Slovensku sme našim slovenským kolegom navrhli vytvorenie pracovných skupín. Chceme si vymieňať skúsenosti vo všetkých oblastiach a radi privítame odborníkov slovenských krajov u nás.“

Zástupcovia krajov oboch štátov tiež hovorili o nastavení čerpania eurofondov v programovom období 2021-2027, ako aj o aktuálnom vývoji v odvetví cestovného ruchu, ktoré výrazne ovplyvnila pandémia ochorenia Covid-19.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Projekt participatívneho rozpočtu výrazne podporil aj cyklistickú dopravu

Cyklistická doprava a jej podpora je jednou z priorít trnavskej župy v oblasti dopravy. Jej ekologické spôsoby sú pre župu výzva, s ktorou sa chceme a musíme vysporiadať. Preto, aj v rámci projektu participatívneho rozpočtu, kraj podporil kreatívne nápady pre podporu cyklodopravy.

J. Viskupič: Riešenie dopravy v Hlohovci sa musí dostať medzi priority

Až 11 zo 100 priorít vo výstavbe a rekonštrukcií cestnej infraštruktúry v správe štátu sa nachádza na území Trnavského kraja. Materiál schválila vláda Slovenskej republiky 16. septembra 2020.

Vo dvore Trnavského osvetového strediska bude Festival malých dychových hudieb

Na nedeľu 4. októbra 2020 pripravilo Trnavské osvetové stredisko v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom na dvore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského Festival malých dychových hudieb. Na festivale budú svoje umenie prezentovať lokálne dychové orchestre, ktoré sa oduševnene venujú hudbe vo svojom voľnom čase.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky