Skočiť na obsah

Sme pripravení koordinovať očkovanie všetkých obyvateľov trnavskej župy

Publikované:

Očkovanie chceme zrýchliť, pretože ho považujeme za jedinú cestu von zo začarovaného kruhu.

Zobraziť galériu

Trnavská župa je pripravená koordinovať proces očkovania na svojom území, čím ju vo štvrtok 11. februára 2021 poveril minister zdravotníctva Slovenskej republiky. V spolupráci s obcami a mestami sa bude snažiť očkovanie dostať čo najbližšie ku všetkým svojim obyvateľom, a to prostredníctvom zriaďovania veľkokapacitných očkovacích centier. Kľúčovým bude počet dostupných vakcín, ktoré zabezpečuje štát prostredníctvom Európskej komisie.

„Dúfam, že poverenie ministrom zdravotníctva koordinovať očkovanie na území kraja sa začne aj v praxi napĺňať. Trnavská župa má plán, ako očkovanie dostať bližšie ku všetkým záujemcom oň. Po priestorovej, personálnej, administratívnej aj materiálovo-technickej stránke sme pripravení postupne spustiť očkovanie širokej verejnosti vo veľkokapacitných centrách v desiatke miest v kraji. Očkovanie chceme zrýchliť, pretože ho považujeme za jedinú cestu von zo začarovaného kruhu. Všetko záleží od počtu dostupných vakcín, ktorý by sa mal zvýšiť v priebehu marca a apríla,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Počas najbližšieho víkendu, 20. a 21. februára 2021, župa plánuje zaočkovať prvých obyvateľov vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Strednej zdravotníckej škole v Trnave. Malo by ísť o pedagogických zamestnancov škôl.

„Intenzívne komunikujeme s ministerstvom zdravotníctva. Už tento víkend sme pripravení začať očkovať učiteľov v našom prvom veľkokapacitnom očkovacom centre v Trnave. Tento model overíme priamo v praxi s ambíciou ho v najbližších týždňoch postupne zreplikovať v ďalších mestách. Najskôr by malo ísť o Dunajskú Stredu a Skalicu, aby sme pokryli všetky naše regióny,“ avizoval župan Viskupič.

V najbližších týždňoch postupne vzniknú veľkokapacitné očkovacie centrá v niekoľkých mestách, kde by mali byt očkovaní ľudia vo veku medzi 18 a 55 rokov. Župa chce čím skôr začať vo veľkom očkovať širokú verejnosť a počet očkovaní zvýšiť z tisícov denne na desaťtisíce. Obyvateľom župy vo veku viac ako 55 rokov budú v piatich nemocniciach ďalej podávané vakcíny náročnejšie na uskladnenie v chlade. Čoskoro by sa tak malo diať navyše aj v niektorých poliklinikách.

Ako doplnila riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová, „cieľom župy je odbremeniť nemocnice. Priestorovo a predovšetkým personálne. Konzultácie a samotné očkovanie vo veľkokapacitných centrách budeme preto zabezpečovať najmä v spolupráci s lekármi a sestrami pôsobiacimi v ambulanciách. Prosím všetkých z nich, aby sa prihlásili a pomohli nám.“

Ambulantní lekári a sestry sa môžu prihlasovať na pomocsockovanim@trnava-vuc.sk s uvedením svojho mena, priezviska, obchodného mena, telefónneho čísla, e-mailovej adresy a okresu, v ktorom pôsobia.

V spolupráci so všeobecnými lekármi pre dospelých navyše župa zároveň pripravuje aj mobilnú očkovaciu jednotku, ktorá by očkovala imobilných a ťažko chodiacich obyvateľov priamo v ich domácnostiach.

Aktuality

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky