Skočiť na obsah

Štefánikov kraj, výstava fotografií trnavského autora Milana Marônka

Publikované:

Trnavské osvetové stredisko dňa 22. júla 2020 slávnostne otvorí vo svojich priestoroch v Dome hudby M. Schneidera Trnavského výstavu fotografií trnavského fotografa Milana Marônka Štefánikov kraj.

Zobraziť galériu

Výstavu fotografií realizujeme pri príležitosti 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika. Myšlienka zrealizovať výstavu vznikla v minulom roku, keď pán Marônek zaslal do súťaže Trnavský objektív 2019 multimediálnu prezentáciu fotografií s názvom „Štefánikov kraj“, ktorá bola vysoko hodnotená odbornou porotou a ocenená. V krajskom kole súťaže AMFO 2019 získal za prezentáciu 2.miesto, ktoré obhájil aj v celoštátnom kole súťaže AMFO 2019.

Výstava fotografií je súčasťou projektu KreaTiviTa 2020, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia. Výstavnú kolekciu tvoria farebné snímky, na ktorých autor zachytil panorámy a krajinárske scenérie Záhoria. Podľa slov autora: „Tento malebný kút Slovenska zostane navždy v srdci každého, kto ho raz navštívi“. Súčasťou výstavy je i text spisovateľa, publicistu, maliara a ilustrátora Štefana Bednára, myjavského rodáka, v ktorom umeleckou rečou opisuje charakter kraja, kde prežil svoje detstvo.

Milan Marônek sa venuje fotografickej tvorbe od roku 1976. Ocenenie v súťaži JAMFO v roku 1989 odštartovalo jeho úspešnú fotografickú dráhu, počas ktorej získal viac ako 30 ocenení a čestných uznaní v súťažiach Trnavský objektív, AMFO, Genius loci Trnavy a mnohých internetových fotosúťažiach. Autor nemá vyslovene vyhranenú oblasť fotografie, ktorej sa venuje. V jeho prácach žánrovo prevažuje výtvarné stvárnenie krajiny, architektúra, zátišie a makrofotografia.

Pri svojich cestách po Slovensku, ale i v zahraničí je fotoaparát jeho verným spoločníkom. Veľmi rád vytvára audiovizuálne kompozície, v ktorých hudobná zložka ešte viac zintenzívňuje vnímanie obrazu. O sebe hovorí: „ v oblasti fotografie patrím ku starej škole – mám rád, keď je fotografia fotografiou a platia v nej určité pravidlá. Nesnažím sa za každú cenu aby fotografia zobrazovala presnú kópiu skutočnosti v okamihu jej vzniku. Mojim cieľom je preniesť na diváka emócie, podporiť jeho fantáziu, vizuálne ho osloviť“. Nadobudnuté teoretické vedomosti a praktické skúsenosti vo fotografii zúročil pri recenziách produktov a publikovaní odborných príspevkov v časopisoch Watt Foto – Video a Digirevue. V súčasnosti je predsedom trnavského Fotoklubu IRIS, kde odovzdáva svoje odborné fotografické skúsenosti mladej generácii. Svojou tvorbou a aktivitou prispieva k fotografickému dianiu na Slovensku a zviditeľňuje trnavský kraj a Slovensko prostredníctvom fotografie na zahraničných výstavách.

Výstavu Štefánikov kraj majú možnosť vidieť návštevníci Trnavského osvetového strediska do 31. 8. 2020.

Autor textu: Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Trnavská župa opravuje úseky ciest


Trnavská župa tento rok opraví spolu takmer 50 km ciest II. a III. triedy v celom kraji. Rekonštrukcia a modernizácia sa týka až 21 úsekov ciest. K najdlhším opravovaným patria úseky ciest III. triedy Naháč – Dubové v okrese Trnava a Prietrž – Osuské v okrese Senica.

PRACOVNÉ PRÍLEŽITOSTI

Vyznáte sa v číslach a analýzach? Hľadáme analytikov a analytičky na juniorské aj seniorské pozície projektu Smart Región TTSK. 

Poslanci schválili plán ozdravenia stredných škôl

V priestoroch Strednej odbornej školy regionálneho rozvoja v Rakoviciach sa dnes uskutočnilo druhé mimoriadne zasadnutie Zastupiteľstva TTSK vo volebnom období 2017-2022. 

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky