Skočiť na obsah

Trnava dostane kultúrno-kreatívne centrum

Publikované:

Trnavský samosprávny kraj získal takmer 7,7 mil. eur na vybudovanie kultúrno-kreatívneho centra na Hlavnej 17 v Trnave. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky o tom rozhodlo v piatok 30. októbra 2020.

Zobraziť galériu DSC00056DSC00074DSC00063

„Je výbornou správou, že Trnava dostane nový typ kultúrnej inštitúcie – kultúrno-kreatívne centrum. Potvrdí sa tak zásadné a dominantné postavenie župy v oblasti zriaďovanej a živej kultúry v meste Trnava. Dnes župa prevádzkuje pestrú paletu inštitúcií, ktorú tvorí Divadlo Jána Palárika, Galéria Jána Koniarka, Západoslovenské múzeum, Knižnica Juraja Fándlyho či Trnavské osvetové stredisko. V tejto súvislosti by som chcel poznamenať, že v rozvoji kultúry by nám tiež pomohlo, keby mesto Trnava prehodnotilo svoju zdaňovaciu politiku. Tá od minulého roka nie je naklonená voči kultúrnym inštitúciám, a to aj napriek argumentom, či finančným výpadkom krvácajúcej kultúry v dôsledku koronakrízy. Nakoľko župa v rámci realizácie projektu obnoví budovu v mestskom majetku, vysoké zdanenie by sa jej nemuselo týkať,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia o schválení projektu bude nasledovať podpis zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, ktorý sa očakáva v priebehu novembra 2020. Finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu by mali byť preinvestované do konca roka 2023.

Župa bola v ostatnom období konfrontovaná so zdaňovacou politikou mesta Trnava, ktoré výrazne zvýšilo dane práve pre kultúrne inštitúcie na svojom území. Mesto Trnava sa aktuálne uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Do predaja prichádza kniha, ktorá radí samosprávam a občianskym organizáciám, ako meniť opustené budovy na centrá kultúry a spoločenských inovácií

Nadácia Cvernovka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom vydáva knihu s netradičným názvom “Nepredať! Zveľadiť!”. Publikácia analyzuje situáciu nevyužívaného samosprávneho majetku, konkrétne budov a areálov, ktoré by mohli byť regenerované komunitnými developerskými kolektívmi. Sleduje európsky, ale najmä slovenský kontext, jeho zákony a predpoklady. V niekoľkých kapitolách analyzuje existujúce a pripravované projekty po celom Slovensku a hľadá ich spoločné parametre.

Klimatická zmena, ale aj svet hoaxov a dezinformácií ako novembrové témy na gymnáziu

V rámci cyklu odborných prednášok a diskusií pod názvom Eurotémy na gymnáziu študenti Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch, ambasádorskej školy Európskeho parlamentu, prijali pozvanie kancelárie EP na Slovensku a spoločnosti Neuropea zúčastniť sa v piatok 13. novembra 2020 na panelovej diskusii venovanej téme Európa v klimatickej pohotovosti.

Trnavská župa oslovila firmy s prosbou o darovanie techniky pre stredoškolákov v núdzi

Trnavská župa požiadala firmy pôsobiace na svojom území o pomoc. Najmä pre žiakov zo sociálne slabších rodín chce zabezpečiť technické vybavenie nevyhnutné na úspešný prechod na dištančné vzdelávanie.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky