Skočiť na obsah

Trnavská bábkarská šnóra

Publikované:

Prázdniny patria deťom a deťom bude patriť festival Trnavská bábkarská šnóra, ktorý zabaví, poučí a poteší! Fanúšikov rozprávok so šťastným koncom pozývame 24. – 26. júla 2020 do rozprávkového dvora v Trnavskom osvetovom stredisku v Dome hudby M. Schneidera Trnavského v Trnave.

Zobraziť galériu

Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko spolu s bábkovým divadlo Animare Silva z Dolných Orešian sa dohodli, že oslávia Rok slovenského divadla podujatím pre deti. Podujatie nazvali Trnavská bábkarská šnóra. Vstup na podujatie je bezplatný.

Rozdelili sme ho do dvoch termínov a častí. Prvá časť bude festivalová produkcia bábkových divadiel 24. – 26. júla 2020. Počas troch júlových dní ponúkneme detskému divákovi šesť predstavení prostredníctvom oživených drevených marionet v rozprávkach. Širokej verejnosti, no hlavne deťom predstavíme novootvorené priestory nášho dvora a interiérov nového sídla Trnavského osvetového strediska (TOS) v centre mesta v Dome hudby M. Schneidera Trnavského v Trnave.

Druhá septembrová časť podujatia ponúka deťom možnosť zúčastniť sa tvorivej dielne, kde si vytvoria svoju papierovú bábku, ktorá bude súčasťou hry na scéne papierového divadla. Deťom priblížime históriu tradičných bábkových divadiel na Slovensku, predstavíme rôzne druhy bábok, od najjednoduchších papierových plošných bábok, cez maňušky, javajky, marionety a bábky ľudových bábkarov ako je gašparko a dupák. Vyskúšajú si vodenie bábok, manipuláciu s nimi, ako aj pohyb na scéne. Dotvorením papierových bábok si následne deti vyskúšajú hru na scéne papierového divadla.

Tiež v septembrovej časti podujatia ponúkneme výstavu tradičných drevených marionet. Odborný garant podujatia Jana Pilátová sa výrobe bábok, prevažne marionet venuje viac ako dvadsať rokov. Vyrezané bábkové bytosti hlavne z lipového dreva oživujú vo svojom divadle, vo svojich rozprávkach, z ktorými obveseľujú svojich divákov. Cieľom projektu je interpretovať a šíriť tradičné marionetové divadlo v podobe programu bábkového festivalu, výstavou marionet a v divadelnej dielni rozvíjať detskú kreativitu a fantáziu. Interaktívny program deťom ponúkne zážitok vidieť dávať život dreveným postavičkám. Cez bábkové predstavenia deti dostanú ucelený kultúrny zážitok – výtvarný, dramatický a hudobný ako spôsob rozvíjania ich umeleckých schopností. Bábkové divadlo je predprípravou detí, aby v dospelom veku navštevovali divadlo. Vďaka tomuto projektu nahliadneme do diverzity súčasnosti v bábkovom divadle, priblížime deťom tradičné bábkové divadlo v inscenačnom tvare, tvorivú dielňu a výstavu. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Trnavský samosprávny kraj. Všetkých malých i veľkých, ktorým chýba divadlo srdečne pozývame, vstup je voľný, tešíme sa na plný dvor a prajeme krásne umelecké zážitky.

Autor textu: Mgr. Daniela Polášová, Trnavské osvetové stredisko

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Trnavská župa opravuje úseky ciest


Trnavská župa tento rok opraví spolu takmer 50 km ciest II. a III. triedy v celom kraji. Rekonštrukcia a modernizácia sa týka až 21 úsekov ciest. K najdlhším opravovaným patria úseky ciest III. triedy Naháč – Dubové v okrese Trnava a Prietrž – Osuské v okrese Senica.

PRACOVNÉ PRÍLEŽITOSTI

Vyznáte sa v číslach a analýzach? Hľadáme analytikov a analytičky na juniorské aj seniorské pozície projektu Smart Región TTSK. 

Poslanci schválili plán ozdravenia stredných škôl

V priestoroch Strednej odbornej školy regionálneho rozvoja v Rakoviciach sa dnes uskutočnilo druhé mimoriadne zasadnutie Zastupiteľstva TTSK vo volebnom období 2017-2022. 

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky