Skočiť na obsah

Trnavská župa oslavuje výročie Novembra ‘89 aj počas pandémie

Publikované:

Osadenie exteriérovej výstavy fotografií na trnavskom Trojičnom námestí otvorilo oslavy 31. výročia Novembra ’89 v trnavskej župe. Tento rok ich výrazne oklieštili obmedzenia spôsobené pandémiou ochorenia Covid-19.

Zobraziť galériu

Výstava zložená z niekoľkých panelov mapuje priebeh novembrových udalostí
so zameraním na Trnavu, ktorá bola jedným z prvých revolučných miest
na Slovensku. Do 23. novembra 2020 je symbolicky umiestnená na Trojičnom námestí, ktoré bolo pod dobovým názvom Gottwaldovo námestie epicentrom revolučných udalostí v župe. Na dlhé týždne sa stalo miestom, na ktorom davy ľudí štrngajúcich kľúčmi volali po slobode, férových voľbách a politických zmenách vedúcim k demokracii. Hlavnými organizátormi zhromaždení boli zástupcovia vtedajšieho Divadla pre deti a mládež, dnešného župného Divadla Jána Palárika.

„Odkaz novembra a vydobytej slobody je mimoriadne aktuálny aj dnes, počas núdzového stavu. Mnohí, ktorí sa dnes oháňajú slobodou, a odmietajú preto dodržiavať stanovené pravidlá, však patria medzi ľudí velebiacich autoritárske praktiky často aj z nostalgie po starom režime,“ konštatoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Okrem výstavy, ktorú župa zorganizovala v spolupráci s Ústavom pamäti národa, Slovenským národným archívom a Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom v rámci 10. ročníka Festivalu slobody, 31. výročie novembrových udalostí pripomenú aj spomienkové plagáty inštalované v niekoľkých mestách kraja.

„Vzhľadom na situáciu v našej krajine sme museli tohtoročné oslavy skresať na minimum. Neznamená to však, že na tento významný medzník našich dejín zabúdame. Práve naopak,“ zdôraznil Viskupič.

Na webovej stránke www.nezabudamett.sk, ako aj na profiloch župy na sociálnych sieťach Facebook a Instagram, budú k dispozícií videorozhovory s aktérmi Novembra ’89, archívne fotografie a iný informačne bohatý obsah zameraný
na podporu rozvoja občianskej spoločnosti a občianskeho vzdelávania.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Do predaja prichádza kniha, ktorá radí samosprávam a občianskym organizáciám, ako meniť opustené budovy na centrá kultúry a spoločenských inovácií

Nadácia Cvernovka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom vydáva knihu s netradičným názvom “Nepredať! Zveľadiť!”. Publikácia analyzuje situáciu nevyužívaného samosprávneho majetku, konkrétne budov a areálov, ktoré by mohli byť regenerované komunitnými developerskými kolektívmi. Sleduje európsky, ale najmä slovenský kontext, jeho zákony a predpoklady. V niekoľkých kapitolách analyzuje existujúce a pripravované projekty po celom Slovensku a hľadá ich spoločné parametre.

Klimatická zmena, ale aj svet hoaxov a dezinformácií ako novembrové témy na gymnáziu

V rámci cyklu odborných prednášok a diskusií pod názvom Eurotémy na gymnáziu študenti Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch, ambasádorskej školy Európskeho parlamentu, prijali pozvanie kancelárie EP na Slovensku a spoločnosti Neuropea zúčastniť sa v piatok 13. novembra 2020 na panelovej diskusii venovanej téme Európa v klimatickej pohotovosti.

Trnavská župa oslovila firmy s prosbou o darovanie techniky pre stredoškolákov v núdzi

Trnavská župa požiadala firmy pôsobiace na svojom území o pomoc. Najmä pre žiakov zo sociálne slabších rodín chce zabezpečiť technické vybavenie nevyhnutné na úspešný prechod na dištančné vzdelávanie.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky