Skočiť na obsah

Trnavská župa realizuje participatívne rozpočty na stredných školách

Publikované:

Trnavská župa sa rozhodla rozšíriť úspešný koncept participatívnych rozpočtov aj na stredné školy. V spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti sa v priebehu dvoch týždňov realizovalo školenia koordinátorov všetkých 46 zapojených škôl - v Senici, Piešťanoch, Trnave, Galante a Dunajskej Strede. Na každú zapojenú školu pripadá 1000 eur, spolu pre všetky školy to predstavuje 46 000 eur, o ktorých rozhodnú študenti v niekoľkých fázach projektu.

Zobraziť galériu DSC09363DSC09406DSC09275DSC09216DSC09233DSC09261

V počiatočnej fáze budú študenti diskutovať o problémoch, ktoré trápia ich školu a na základe podnetov navrhnú riešenia. Na tento účel zabezpečil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, z prostriedkov Európskej únie, spoločenskú hru pre každú školu, ktorá na modele fiktívneho mesta približuje komunitné problémy ale aj rôzne alternatívy ich riešenia obyvateľmi mestečka.

Riešenia, ktoré študenti pripravia pre svoje školy, budú následne prezentované pred spolužiakmi. Pripravia kampaň so zámerom informovať o projektoch a následne vybrať tie najlepšie do samotného hlasovania. O forme hlasovania rozhodnú študenti. V ich rukách je aj určiť, kto v rámci danej školskej komunity bude mať právo hlasovať, teda o „oprávnených hlasujúcich“. Nemusí ísť teda len o študentov, ale aj pedagógov či ostatných zamestnancov danej školy. Vo finálnej fáze študenti získajú praktické skúsenosti so samotným realizovaním projektov.

Jedným zo zámerov Trnavskej župy v rámci participatívneho rozpočtu na stredných školách je aj napomôcť aktivizácii žiackych školských rád. Žiacke rady plnia dôležitú funkciu zastupiteľských orgánov žiakov na stredných školách a ich existencia (sfunkčnenie) je podmienkou pre možnosť zapojenia školy do participatívneho rozpočtu na školách. 

Lehota pre realizáciu projektov všetkých 46 škôl v celkovej sume maximálne 46.000 € je stanovená do konca aktuálneho školského roka, čím sú zároveň vytvorené podmienky na plné zapojenie sa do priebehu participatívneho rozpočtu aj pre žiakov končiacich ročníkov.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Gymnazisti v Piešťanoch pomáhajú v boji proti koronavírusu

„Práca dobrovoľníkov nie je nezaplatená preto, že nemá cenu, ale preto, že je neoceniteľná.“

Trnavská župa má kontajnerovú zubnú ambulanciu pre pacientov s ochorením COVID-19

Trnavský župan Jozef Viskupič dnes, spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom, odovzdali zubným lekárom kontajnerovú zubnú ambulanciu. TTSK, aktuálne ako jediný kraj, má k dispozícii tento typ ambulancie, v ktorej bude poskytovaná zubná zdravotná starostlivosť. Kontajnerovú ambulanciu, ktorá je súčasťou vojenskej poľnej nemocnice, zapožičalo Ministerstvo obrany SR.

Trnavská župa poskytne ľuďom aj psychologickú podporu

V rámci ďalších opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, trnavská župa spúšťa pre svojich obyvateľov linku psychologickej podpory. Prostredníctvom tejto linky majú ľudia k dispozícii celkom 56 psychológov a ďalších odborníkov, ktorí im pomôžu vyrovnať sa s ťažkými životnými situáciami alebo im odporučia ďalší postup.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky