Skočiť na obsah

Trnavská župa získala eurofondy na rekonštrukciu vzácneho mlyna v Tomášikove

Publikované:

Rekonštrukcia vodného kolového mlyna v Tomášikove a výstavba návštevníckeho centra v jeho blízkosti budú spolufinancované z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR). O príspevku vo výške takmer 547 tis. eur rozhodol Monitorovací výbor Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 13. júla 2020.

Zobraziť galériu

Trnavský župan Jozef Viskupič uviedol, že „po úspešnej obnove mlynu v Jelke sa nám podarilo získať eurofondy na rekonštrukciu ďalšej unikátnej stavby a niekdajšej hospodárskej perly. Vodný kolový mlyn v Tomášikove patrí k posledným štyrom svojho druhu, ktoré sa zachovali. Návštevnícke centrum poskytne zázemie múzejno-pedagogickým aktivitám pre deti aj dospelých. Som rád, že sa nám popri záchrane kultúrneho dedičstva darí zatraktívnovať cyklo- a vodnú turistiku v povodí Malého Dunaja.“
Príspevok z EFRR vo výške 547 tis. eur pre Trnavský samosprávny kraj predstavuje 85 % celkových výdavkov. Zvyšných 10 % je financovaných zo štátneho rozpočtu SR a 5 % tvorí spoluúčasť kraja. Zároveň obec Tomášikovo z fondu získala 211 tis. eur na rekonštrukciu miestnej komunikácie vedúcej z obce k vodnému mlynu v celkovej dĺžke takmer 1,7 km.
Vodný mlyn v Tomášikove dal v roku 1893 postaviť János Maticza a mlelo sa v ňom až do roku 1960. Od roku 1982 je sprístupnený verejnosti ako jedinečná technická pamiatka ľudového mlynárstva, ktorú spravuje župné Vlastivedné múzeum v Galante.
Rekonštrukcia mlyna a výstavba návštevníckeho centra budú realizované v rámci cezhraničného projektu „Milling – forgotten craft of our ancestors“ (Mlynárstvo – zabudnuté remeslo našich predkov) podporeného z eurofondov celkovou sumou takmer 1,3 mil. eur pri celkovom rozpočte 1,5 mil. eur. Cezhraničným partnerom projektu je skanzen v maďarskom meste Szentendre (Szabadtéri Néprajzi Múzeum), pre ktorý je z eurofondov vyčlenených 514 tis. eur na obnovu zbierky mlynov a železničnej stanice s úschovňou bicyklov v areáli skanzenu. 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Projekt participatívneho rozpočtu výrazne podporil aj cyklistickú dopravu

Cyklistická doprava a jej podpora je jednou z priorít trnavskej župy v oblasti dopravy. Jej ekologické spôsoby sú pre župu výzva, s ktorou sa chceme a musíme vysporiadať. Preto, aj v rámci projektu participatívneho rozpočtu, kraj podporil kreatívne nápady pre podporu cyklodopravy.

J. Viskupič: Riešenie dopravy v Hlohovci sa musí dostať medzi priority

Až 11 zo 100 priorít vo výstavbe a rekonštrukcií cestnej infraštruktúry v správe štátu sa nachádza na území Trnavského kraja. Materiál schválila vláda Slovenskej republiky 16. septembra 2020.

Vo dvore Trnavského osvetového strediska bude Festival malých dychových hudieb

Na nedeľu 4. októbra 2020 pripravilo Trnavské osvetové stredisko v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom na dvore Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského Festival malých dychových hudieb. Na festivale budú svoje umenie prezentovať lokálne dychové orchestre, ktoré sa oduševnene venujú hudbe vo svojom voľnom čase.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky