Skočiť na obsah

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca je bezpečná

Publikované:

​​​​​​​V našich veľkokapacitných očkovacích centrách očkujeme proti ochoreniu Covid-19 vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca.

Zobraziť galériu

V našich veľkokapacitných očkovacích centrách očkujeme proti ochoreniu Covid-19 vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca.

Vakcínu tvorí modifikovaný adenovírus, ktorý obsahuje gén na tvorbu spike proteínu, pričom samotný adenovírus sa nemôže množiť ani spôsobiť ochorenie.

Oproti vakcínam typu mRNA je táto vakcína menej náročná na dodržiavanie chladového reťazca, ako aj na manipuláciu.

Všetkým záujemcom vo veku od 18 do 55 rokov sa podáva vpichom do ramena v dvoch dávkach, medzi ktorými je odstup 4 až 12 týždňov.

Vakcína len ako tretia v poradí splnila prísne kritériá Európskej liekovej agentúry, ktorá jej použitie nateraz schválila pre časť populácie zastúpenej vo vzorke, na ktorej sa robili klinické štúdie.

Je jednoznačne bezpečná a účinná, pretože vyvoláva imunitnú odpoveď, ktorou pripravuje ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje nový koronavírus.

V tejto súvislosti sa u niektorých z nás môžu počas pár dní prejaviť vedľajšie (nežiaduce) účinky, čo je však očakávané a prirodzené.

Medzi veľmi časté (viac ako 1 z 10 osôb) patrí citlivosť, bolesť, teplo, svrbenie alebo podliatiny v mieste podania injekcie, pocit vyčerpanosti (únava) alebo celkový pocit choroby, zimnica alebo pocit zvýšenej teploty, bolesť hlavy, pocit nevoľnosti (nauzea), bolesť kĺbov alebo svalov.

Časté (menej ako 1 z 10 osôb) sú opuch alebo začervenanie v mieste podania injekcie, horúčka (> 38 °C), nevoľnosť (vracanie) alebo hnačka.

Menej časté (menej ako 1 zo 100 osôb) zas ospalosť alebo závrat, znížená chuť do jedla, zväčšené lymfatické uzliny, nadmerné potenie, svrbenie kože alebo vyrážka.

Takéto nežiaduce reakcie odznejú do niekoľkých dní a zväčša si nevyžadujú návštevu lekára. Na zníženie teploty či na zmiernenie bolesti môžete užiť niektorý z  voľnopredajných liekov (napr. s obsahom ibuprofénu, paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej).

Po očkovaní sa odporúča oddychový režim.

Viac sa dočítate v príbalovom letáku dostupnom tu: https://www.sukl.sk/buxus/docs/Media/COVID-19_Vaccine_AstraZeneca_PIL_pacienti.pdf

Aktuality

Turcani_Viliam

Kraj si pripomína život a dielo Viliama Turčányho

V pondelok 10. mája 2021 zomrel vo veku 93 rokov slovenský básnik, prekladateľ a literárny vedec Viliam Turčány. Je autorom štrnástich básnických zbierok, diel z oblasti literárnej vedy a oceňovaných prekladov svetovej literatúry. Posledná rozlúčka s rodákom zo Suchej nad Parnou sa uskutočnila v piatok 14. mája 2021 na cintoríne v jeho rodnej obci.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky