Skočiť na obsah

Výstava Poklady strednej Európy v kaštieli v Dolnej Krupej

Publikované:

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Národopisným múzeom vo Viedni a mestom Marchegg vás pozýva na novootvorenú výstavu v kaštieli v Dolnej Krupej s názvom Pripraviť sa, poklad, štart! Putovanie za hodnotami, ktorá je spoločným projektom inštitúcií v rámci projektu TREASURES.

Zobraziť galériu

Výstava je prístupná od 1. októbra do 31. novembra pre individuálnych návštevníkov bez rozdielu veku, aby v nej objavovali a spoznávali viac ako 200 zbierkových predmetov z troch spomenutých múzeí regiónu. Upriamiť pozornosť však má aj na klasicistický kaštieľ v Dolnej Krupej a jeho okolie, ktoré so vzácnym historickým parkom je súčasťou prehliadkovej trasy. Kaštieľ v tomto roku naposledy otvára návštevníkom svoje brány, aby sa po stavebnej rekonštrukcii opäť zaskvel v svojej niekdajšej kráse.

Základnou myšlienkou výstavného projektu je hľadanie a odhaľovanie kontextov, v ktorých určité javy, predmety, fenomény či vzťahy nadobúdajú hodnotu pokladu. Návštevníkom sa snaží ukázať, že pod pojmom poklad môže byť chápaný i obyčajný všedný predmet, osobná spomienka či príbeh, ako aj vec dávno zabudnutá. Výstava okrem toho ponúka zamyslenie sa nad tým, aké hodnoty považuje za poklad každý jednotlivý návštevník. Pokladom v personifikovanej úlohe je aj samotný historický objekt kaštieľa, ktorý sa zhostil komunikácie s návštevníkom a udržiava ho v očakávaní postupného odkrývania stále nových pokladov.

Projekt Treasures. Poklady strednej Európy: Kultúra, príroda, hudba (program Interreg V-A SK–AT) sa realizuje vo významných lokalitách slovensko-rakúskeho pohraničia, v regiónoch Trnava, Bratislava, Dolné Rakúsko a Viedeň. Jeho cieľom je vybudovať trvalo udržateľnú inštitucionálnu spoluprácu projektových a strategických partnerov v oblasti kultúrneho, prírodného a hudobného bohatstva v regióne Marchfeld/Malé Karpaty.

Výstupmi spolupráce partnerov projektu okrem spoločnej putovnej výstavy „Pripraviť sa, poklad, štart! Putovanie za hodnotami“ bude aj čiastočná rekonštrukcia kaštieľov v Marcheggu a Dolnej Krupej, ale aj zriadenie dvoch otvorených depozitárov v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade. Strategickými partnermi projektu sú Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Trnavský samosprávny kraj na slovenskej strane, Úrad dolnorakúskej vlády – Oddelenie umenia a kultúry na rakúskej strane.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným

Aktuality

Do predaja prichádza kniha, ktorá radí samosprávam a občianskym organizáciám, ako meniť opustené budovy na centrá kultúry a spoločenských inovácií

Nadácia Cvernovka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom vydáva knihu s netradičným názvom “Nepredať! Zveľadiť!”. Publikácia analyzuje situáciu nevyužívaného samosprávneho majetku, konkrétne budov a areálov, ktoré by mohli byť regenerované komunitnými developerskými kolektívmi. Sleduje európsky, ale najmä slovenský kontext, jeho zákony a predpoklady. V niekoľkých kapitolách analyzuje existujúce a pripravované projekty po celom Slovensku a hľadá ich spoločné parametre.

Klimatická zmena, ale aj svet hoaxov a dezinformácií ako novembrové témy na gymnáziu

V rámci cyklu odborných prednášok a diskusií pod názvom Eurotémy na gymnáziu študenti Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch, ambasádorskej školy Európskeho parlamentu, prijali pozvanie kancelárie EP na Slovensku a spoločnosti Neuropea zúčastniť sa v piatok 13. novembra 2020 na panelovej diskusii venovanej téme Európa v klimatickej pohotovosti.

Trnavská župa oslovila firmy s prosbou o darovanie techniky pre stredoškolákov v núdzi

Trnavská župa požiadala firmy pôsobiace na svojom území o pomoc. Najmä pre žiakov zo sociálne slabších rodín chce zabezpečiť technické vybavenie nevyhnutné na úspešný prechod na dištančné vzdelávanie.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky