Skočiť na obsah

Výstava výtvarných diel Rudolfa Rypáka a Vernera Scheibenreifa v priestoroch Úradu TTSKa

Publikované:

Trnavské osvetové stredisko a Trnavský samosprávny kraj sprístupnili v rámci projektu KreaTiviTa 2020 výstavu výtvarníkov Rudolfa Rypáka a Vernera Scheibenreifa na Úrade Trnavského samo-správneho kraja. Výstava potrvá do 15. decembra 2020.

Zobraziť galériu

Tvorba Rudolfa Rypáka je od samých začiatkov zviazaná s témou rodnej hornatej krajiny a s realis-tickým zobrazením okolitého sveta. Nepridržiava sa však prísneho prepisu skutočnosti, čomu zodpovedá farebná škála umožňujúca vlastný prepis krajinárskeho motívu tak, aby zachytil náladu krajiny a jej farebnú a kompozičnú atmosféru. Jeho kolorit aj stopa štetca či špachtle jasne napovedá o expresívnom poňatí realistickej maľby. Samostatnou kapitolou autorovej tvorby sú jeho abstraktné kompozície tvorené kombináciou techník, ktoré prekypujú farebnými variáciami a z ktorých cítiť výbušné maliarove gesto ako z plagátu na propagáciu životnej radosti. Rudolf Rypák je členom Umeleckej besedy Slovenska, najstaršieho výtvarného spolku na Slovensku. Žije a tvorí v Piešťanoch.

Verner Scheibenreif sa venuje voľnej maľbe, keramike a fotografovaniu. Maliarsku tvorbu Vernera Scheibenreifa charakterizuje kompozičný princíp na geometrickom základe. Obrazy smerujú k poeticky cíteným geometrickým konštrukciám, kde sa farba  stáva médiom, ktoré vyviera z bohatých štruktúr vedomia a podvedomia. Jeho obrazy ťažia z kontrastu lyrickej a industriálnej abstrakcie a ponúkajú tak široké možnosti interpretácie. Svojou fotografickou tvorbou  sa  naopak snaží sprostredkovať divákovi záznam konkrétnych de-jov, pocitov, mikropríbehov ľudí a vecí, ktoré sú  pretlmočené špecifickou poetikou všedného okamžiku. Verner Scheibenreif sa pravidelne zúčastňuje regionálnych súťažných  výstav Trnavská paleta, Trnavský objektív, krajských a celoštátnych súťaží Výtvarné spektrum a AMFO,  kde získal viac ako štyri desiatky ocenení a úspešne reprezentuje Trnavský kraj na celoštátnych výstavách. Je členom Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska. Žije a tvorí v Hlohovci.

Výstava diel Rudolfa Rypáka a Vernera Scheibenreifa je umiestnená na prvom a druhom poschodí Úradu Trnavského samosprávneho kraja na Starohájskej ulici číslo 10 v Trnave. Projekt podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia.

Aktuality

IMG-20210618-WA0005

V Trnavskom kraji pribudne turistická útulňa novej generácie

Turistika v lesoch Trnavského kraja už čoskoro dostane úplne nový rozmer. Turistickí nadšenci prechádzajúci Malými Karpatami budú mať možnosť oddýchnuť si a prenocovať v úplne novej útulni už koncom tohto roka. Príbeh vznikajúcej útulne v Trnavskom kraji je zaujímavý tým, že spojil viacerých partnerov so zanietením pre pešiu turistiku. 

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky