Skočiť na obsah

Župa odštartovala projekt na zlepšenie digitálnych zručností klientov zariadení sociálnych služieb

Publikované:

KIRA, inovačná rozvojová agentúra Trnavského samosprávneho kraja, v novembri začala s realizáciou projektu na zlepšenie digitálnej gramotnosti klientok Zariadenia podporovaného bývania v Senici.

Zobraziť galériu WhatsApp Image 2021-11-04 at 15.37.44WhatsApp Image 2021-11-04 at 15.37.43

Lektor a päť stredoškolských študentov, ktorí budú viesť vzdelávanie, sú zo župnej Spojenej školy v Holíči a zo SOŠ dopravy a služieb z Holíča.

„Skvalitňovanie sociálnej starostlivosti patrí medzi naše priority, čoho príkladom je aj vybudovanie prvého Zariadenia podporovaného bývania v Senici. Jeho klientky sú vedené k samostatnému životu v komunite. Vďaka novému projektu postupne zvyšujeme ich digitálnu gramotnosť. Individuálne vzdelávanie klientok v digitálnej oblasti sa bude na týždennej báze týkať používania počítačov, programov balíka Microsoft Office, internetu a oblasti digitálnej bezpečnosti. Želám si, aby sme aj takto prispeli k ich plnohodnotnejšiemu začleneniu sa do spoločnosti, ako aj uplatneniu sa na trhu práce,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Klientky si v zariadení dokážu sami organizovať program dňa a vedia si zabezpečovať stravovanie a ďalšie činnosti spojené s bežným životom a chodom domácnosti. To všetko pod dohľadom a s asistenciou zodpovednej osoby.

Monika Knezovičová, riaditeľka Centra sociálnych služieb v Rohove, pod ktoré Zariadenie podporovaného bývania v Senici organizačne patrí, uviedla, že „už nasťahovaním sa do zariadenia podporovaného bývania dostali naše klientky nový impulz do života. Teraz im aj vďaka digitálnemu vzdelávaniu zvýšime možnosť uplatnenia sa na trhu práce. Zvlášť dôležitá je digitálna bezpečnosť, pretože práve ľudia so zdravotným znevýhodnením sú jednou z najrizikovejších skupín obyvateľstva, ktorá sa môže ťažšie vysporiadať s hrozbami napríklad v podobe kyberšikany.“

Klientky sa naučia vyhľadávať stránky, ktoré im môžu byť nápomocné v bežnom živote, napríklad pri vyhľadávaní cestovného poriadku, predpovede počasia, receptov na varenie alebo pracovných príležitostí. Venovať sa budú písaniu a úprave textov vo Worde či komunikácii cez e-mail.

KIRA získala grant na projekt „Podporované bývanie – nový život, nový začiatok“ v rámci grantového programu Nadácie Orange s názvom „Digitálny svet pre každého 2021“. Z rovnakého programu bol podporený aj obdobný projekt OZ SpecialCare, ktorý bol realizovaný v župnom Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb pre dospelých v Seredi.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnému príspevku z grantového programu Digitálny svet pre každého Nadácie Orange.

Aktuality

TTSK - Očkovanie (4)

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji počas víkendu

Trnavská župa bude ponúkať očkovanie proti ochoreniu Covid-19 počas soboty a nedele 11. a 12.decembra 2021. Možnosť nechať sa zaočkovať majú obyvatelia vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Dunajskej Strede, Skalici a v Trnave. Očkujeme registrovaných aj neregistrovaných záujemcov, prvou, druhou a treťou dávkou vakcín Moderna a Pfizer.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky