Skočiť na obsah

Župa uviedla knihu o histórii a súčasnosti Letiska Piešťany

Publikované:

V utorok 16. novembra 2021 sa v priestoroch odletovej haly uskutočnilo uvedenie knihy „Civilné letisko Piešťany“, ktorej autorom je Marián Koricina. Trnavský samosprávny kraj ako majoritný akcionár Letiska Piešťany finančne podporil vznik publikácie, ktorú vydalo župné Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch.

Zobraziť galériu

„Dejiny letiska, ktoré publikácia mapuje, sú zaujímavé aj v kontexte udalostí spred pár rokov, keď mu hrozil zánik. Dnes stojíme na zachránenom letisku, ktoré sa stáva známym vďaka charterovým letom. V najbližšom období sa napriek pandémii budeme snažiť prilákať zahraničných turistov a prispieť tak k rozvoju cestovného ruchu v Trnavskom kraji. Veľmi si želám, aby sa kniha pána Koricinu dostala aj do rúk potenciálnych partnerov, ktorých môže príbeh nášho regionálneho letiska zaujať,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Nová publikácia popisuje históriu letiska od jeho vzniku v roku 1926, kedy piešťanské letisko figurovalo ako vojenské. Civilná letecká preprava sa v Piešťanoch etablovala postupne od roku 1933. Letisko ako vojenský strategický bod bolo v auguste roku 1968 obsadené vojskami Varšavskej zmluvy. Autor v knihe zachytil aj hroziacu likvidáciu letiskovej spoločnosti, ktorú sa súčasnému vedeniu trnavskej župy podarilo odvrátiť.

„K letisku mám výnimočný vzťah. Dýcha históriou a ja tú históriu dýcham dlhé roky s ním. Preto som sa rozhodol dať na papier príbeh nášho letiska, ktoré má aj v súčasnosti čo ponúknuť. Veľmi pekne chcem poďakovať Trnavskému samosprávnemu kraju, že podporil vydanie tejto publikácie. Bude ju možné kúpiť alebo objednať v Balneologickom múzeu Imricha Wintera,“ vyjadril sa autor knihy Marián Koricina.

Na tvorbe knihy sa podieľal aj historik župného Balneologického múzea v Piešťanoch Andrej Bolerázsky, ktorý v súčinnosti s autorom vykonal korektúry a doplnil aj obrazový materiál.

Akcionármi Letiska Piešťany, a. s., sú Trnavský samosprávny kraj, mesto Piešťany a Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Letisko prešlo v ostatných štyroch rokoch renováciou vrátane odletovej haly. Príletová hala je úplne nová. Pribudol pás na batožinu, detský kútik, terasa či automaty na občerstvenie. Z príspevku od Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky letisko tento rok nakúpilo nové zariadenia na zvýšenie bezpečnosti ako scanner batožiny alebo detektor výbušnín.

Aktuality

TTSK - Očkovanie (4)

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji počas víkendu

Trnavská župa bude ponúkať očkovanie proti ochoreniu Covid-19 počas soboty a nedele 11. a 12.decembra 2021. Možnosť nechať sa zaočkovať majú obyvatelia vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Dunajskej Strede, Skalici a v Trnave. Očkujeme registrovaných aj neregistrovaných záujemcov, prvou, druhou a treťou dávkou vakcín Moderna a Pfizer.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky