Skočiť na obsah

Župa začína rekonštruovať Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika

Publikované:

Trnavský samosprávny kraj ukončil verejné obstarávanie na rekonštrukciu Zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika v Trnave, ktorého je zriaďovateľom. Úspešným uchádzačom sa stala spoločnosť Pamarch, ktorá vo verejnom obstarávaní ponúkla práce za 502 tisíc eur.

Zobraziť galériu TS_rekonštrukcia Zrkadlovej sály DJP (2)

„Ukončili sme verejné obstarávanie na rekonštrukciu Zrkadlovej sály a vedľajšieho salónika na prvom poschodí Divadla Jána Palárika v Trnave. Do pokračovania komplexnej obnovy tejto historickej perly mesta investujeme ďalšieho pol milióna eur. Obnovená bude cenná výzdoba stien a stropov. Pribudnú nové lustre, ktoré odborníci vyrobia podľa dobových fotografií,“ avizoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Práce na rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky by sa mali začať v druhej polovici júna 2021. Ukončenie prác je naplánované na október tohto roka.

Štuková výzdoba stien a stropov bude obnovená v zmysle primárnej povrchovej úpravy z obdobia svojho vzniku. Pôvodný drevený obklad bude odborne zrenovovaný a v miestach poškodenia opravený. Obnovený bude aj vstupný portál, pričom po oboch stranách budú umiestnené zrkadlá. V divadelnom salóne bude opravená podlaha, vynovené budú aj šatne a sociálne zariadenia. Súčasťou rekonštrukcie je aj vybudovanie vzduchotechniky, ktorá bude zároveň klimatizovať.

Obnovou a kompletnou výmenou okien prešla v roku 2019 čelná fasáda divadla z Trojičného námestia. Vzhľad fasády sa vrátil do prvej polovice 19. storočia tak, ako ju v roku 1831 navrhol staviteľ Bernard Grünn.

V roku 2021 bola časť fasády divadla zo strany Divadelnej ulice zrenovovaná a jej štuková výzdoba obnovená v klasicistickom výraze. Tiež boli osadené historické repliky okien a drevených žalúzií, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou divadla.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Aktuality

cyklobusy-3

Cyklobusom od vody k vode za zážitkami v Trnavskom kraji

Od 28. júla 2021 sa turisti môžu vybrať za cyklotrasami v Trnavskom kraji pohodlne a bezpečne dvakrát denne každú prázdninovú stredu až do konca augusta. Kúpia si lístok, nastúpia, odložia si bicykel do stojanu, usadia sa na miesto a cyklobus ich odvezie zo Senca cez Jelku až do Čilistova.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky