Skočiť na obsah

Župa začína s výstavbou rodinných domov v rámci deinštitucionalizácie zariadenia sociálnych služieb v Okoči

Publikované:

Trnavský samosprávny kraj začal so stavebnými prácami v rámci projektu deinštitucionalizácie Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých v obci Okoč - Opatovský Sokolec. Postavené budú štyri nové nízkoenergetické rodinné domy a existujúci objekt bývalej materskej školy zrekonštruuje a rozšíri.

Zobraziť galériu TTSK Deinštitucionalizácia DSS OkočTTSK Deinštitucionalizácia DSS Okoč (4)TTSK Deinštitucionalizácia DSS Okoč (2)

Na investíciu v celkovej hodnote takmer 4,2 mil. eur získala župa príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu.

„Po otvorení zariadenia podporovaného bývania v Senici sa púšťame do ďalšieho projektu, ktorého cieľom je dosiahnuť prechod z inštitucionálnej na komunitnú formu sociálnej starostlivosti. Náš prvý projekt deinštitucionalizácie sa týka zariadenia v Okoči-Opatovskom Sokolci. Vďaka desiatim samostatným bytovým jednotkám získa až 60 klientov lepšie podmienky na celoročné bývanie. Bezbariérové priestory podporia samostatnosť, prirodzený život a sociálne začlenenie prijímateľov sociálnych služieb do spoločnosti. Plánované ukončenie stavebných prác je v lete 2023,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Projekt nadväzuje na prípravnú fázu transformácie zariadenia, ktorá začala už v roku 2014. Zariadenie v Okoči sa vtedy zapojilo do národného vzdelávacieho projektu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s názvom „Podpora procesu deinštitucionalizácie a transformácie systému sociálnych služieb“. Časť prijímateľov sociálnych služieb bola následne premiestnená do dvoch prenajatých rodinných domov.

Z rozpočtu kraja boli v predstihu zakúpené pozemky a nehnuteľnosti vhodné na realizáciu projektu a budova potrebná na presídlenie administratívy z nevyhovujúcich priestorov v areáli kaštieľa v Okoči. Vypracované boli aj projektové dokumentácie a iné potrebné dokumenty.

„Komunitnú formu považujeme za budúcnosť v poskytovaní sociálnych služieb. Takto dokážeme zvyšovať životnú úroveň zdravotne a mentálne znevýhodnených obyvateľov. Teším sa, že výstavba rodinných domov v Okoči-Opatovskom Sokolci a Topoľníkoch k tomu prispeje. Súčasne vítam, že trnavská župa má v procese deinštitucionalizácie okrem zariadenia v Okoči ďalších sedem zariadení, ktoré buď už majú alebo pripravujú transformačný plán,“ skonštatovala riaditeľka Odboru sociálnych vecí Úradu TTSK Blažena Flamíková.

Aktuality

TTSK - Očkovanie (3)

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji počas víkendu

Trnavská župa bude očkovať proti ochoreniu Covid-19 v sobotu 22. januára 2022. Očkovanie bude prebiehať vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Dunajskej Strede a v Trnave. Očkujeme prvou, druhou a treťou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech.
V záujme zabezpečenia plynulého chodu očkovacích centier, prosíme všetkých záujemcov o vakcínu, aby využili možnosť registrácie prostredníctvom webu www.vakcinacia.nczisk.sk.

Skočiť na hlavnú navigáciu
Skočiť na začiatok stránky